Fuzja równych

Połączone Citicorp i The Travellers Group stoją przed konsolidacją systemów informatycznych.

Połączone Citicorp i The Travellers Group stoją przed konsolidacją systemów informatycznych.

Trwa moda na wielkie fuzje w amerykańskim sektorze finansowym. Po wartej prawie 60 mld USD transakcji między BankAmerica a Nations Bank oraz szacowanym na ok. 30 mld USD kontrakcie między First Chicago NBD a Banc One, przyszła kolej na największych. Fuzja Citicorp i Travellers Group jest największym na świecie kontraktem, o wartości ponad 76,7 mld USD. Nowy, powstały po połączeniu obu firm, koncern będzie dysponował budżetem na inwestycje informatyczne w wysokości prawie 3,5 mld USD.

W sieci

Wielka fuzja może okazać się trudnym wyzwaniem dla zarządzających. Poważnym problemem będzie stworzenie zintegrowanego systemu baz danych o klientach obydwu gigantów. Zdaniem analityków, dużym utrudnieniem będzie to, że obie firmy przez co najmniej kilka lat będą pracowały jako oddzielne organizacje.

Powstający koncern Citigroup stanie się największą firmą usługową sektora finansowego, o najbogatszej ofercie, począwszy od funduszy inwestycyjnych i kredytów, po ubezpieczenia samochodowe.

Warunkiem powodzenia transakcji jest stworzenie sprawnego systemu informatycznego. "Integracja systemów informatycznych Citigroup jest wielką niewiadomą" - mówi Larry Tabb, analityk z firmy Tower Group, pracujący w połowie lat 80. na stanowisku jednego z dyrektorów w Citicorp. Jego zdaniem, Citicorp od lat boryka się z problemem integracji wielu różnych systemów informatycznych, wprowadzonych w poszczególnych działach korporacji. Najwięcej problemów sprawi - zdaniem Larry'ego Tabba - zdecentralizowana struktura oddziałów informatyki, z których każdy dotychczas na własną rękę podejmował decyzje, dotyczące np. wyboru systemów.

Jak powiedziała rzecznik prasowa Citicorp, prace nad planami tej operacji zaczną się już wkrótce. W ciągu najbliższego miesiąca zostanie powołany specjalny zespół ds. integracji systemów obu firm. Efektywne połączenie baz danych koncernów może zająć nawet kilka lat. "Właściwie należałoby na najbliższe trzy lata zatrzymać pracę obu firm - mówi Bill Burnham, analityk z firmy Piper Jaffray Cos. - W tym czasie można skonsolidować obie platformy, zbudować oprogramowanie typu middleware, które połączyłoby rozdzielone systemy oddziałów firmy z całego świata". Wielu specjalistów uważa jednak, że oba koncerny powinny utrzymać niezależne systemy co najmniej przez najbliższe dwa, trzy lata, do zmiany daty oraz wprowadzenia w Europie unii walutowej.

W integracji systemów weźmie prawdopodobnie udział AT&T Solutions, który przed miesiącem podpisał pięcioletni kontrakt (wart 750 mln USD) na budowę światowej sieci komputerowej, łączącej wszystkie oddziały Citicorp, i wprowadzenie kompleksowych rozwiązań, związanych z handlem elektronicznym. Najważniejszym wyzwaniem, stojącym przed AT&T, jest zastąpienie jedenastu różnych sieci, pracujących w oddziałach Citicorp na 60 tys. komputerów osobistych, jedną platformą TCP/IP. Jest to największa, jak dotąd, umowa, dotycząca outsourcingu, podpisana przez firmę z sektora finansowego. Do jej obsługi zostanie zatrudnionych prawie 400 specjalistów. Na ten rok zaplanowano migrację wszystkich systemów informatycznych Citicorp do środowiska Windows NT. Wciąż niejasny jest los poprzednich systemów operacyjnych, używanych przez oddziały banku, a także to, czy w integrację zostaną włączone również jednostki Travellers.

Pełna skarbonka

Głównym powodem ostatnich wielkich fuzji w sektorze finansowym są oszczędności możliwe do uzyskania w wyniku łączenia firm. Jednak analitycy rynkowi twierdzą, że na oszczędności wynikające z ujednolicenia systemów w łączących się bankach NationalBank i BankAmerica oraz Banc One i First Chicago NBD trzeba będzie poczekać kilka lat. "Przed połową roku 2000 zakończy się tylko niewielka część prac związanych z integracją systemów. Głównym powodem jest to, że systemy wszystkich czterech banków przechodzą testy, związane ze zmianą daty i wieloma wdrażanymi właśnie projektami" - mówi Austin Adams, wiceprezes First Union Corp., w którym przez 13 lat kierował konsolidacją systemów informatycznych ponad 70 banków. Podobne trudności mogą wystąpić również w nowo powstałym Citigroup.

Zdaniem analityków firmy Forrester Research, połączenie działów IT w wielkich organizacjach może przynieść ok. 20% oszczędności w stosunku do wspólnego budżetu departamentów informatycznych obu firm. Specjaliści z łączących się BankAmerica i Banc One oczekują oszczędności w wysokości odpowiednio: 1,3 mld i 930 mln USD.

Przykłady wdrożeń, które przyniosły firmom Citicorp i Travellers miano "innowatorów technologicznych

Citicorp

Połowa lat 70.

Jeden z pierwszych banków, który wprowadził bankomaty. Pierwszy z banków, który stworzył wydzielone centrum przetwarzania danych, obejmujące wszystkie systemy informatyczne.

1998 r.

Do końca roku we wszystkich oddziałach firmy ma być wprowadzony system operacyjny Windows NT Wprowadzenie w globalnej sieci standardów IP i tworzenie struktur, pozwalających na prowadzenie usług home banking i handlu elektronicznego.

Travellers

1998 r.

Jedno z pierwszych towarzystw ubezpieczeniowych, które swoim klientom zaoferowało sprzedaż polis i ubezpieczeń samochodowych za pośrednictwem Internetu.

Umożliwienie klientom, dzięki zastosowaniu Javy, dostępu przez Internet do baz danych, składających się z ponad 400 tys. rekordów.

Salomon Smith Barney*

Wczesne lata 90.

Jeden z pierwszych banków inwestycyjnych, który użył do budowy podstawowego systemu informatycznego platformy Unix.

1988 r. Przyszły miesiąc

Użycie satelitów do przesyłania na komputery pracowników firmy przekazów wideo.

<hr size=1 noshade>

* Firma należąca do koncernu Travellers Group.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200