Fuzja Alcatela i Lucenta: zielone światło od akcjonariuszy

Pomimo sprzeciwu niektórych udziałowców ostatnia największa przeszkoda stojąca na drodze do stworzenia globalnego giganta produkującego sprzęt telekomunikacyjny przestała istnieć. Akcjonariusze obu firm zgodzili się bowiem na połączenie Alcatela i Lucent Technologies.

Na zgromadzeniu zorganizowanym przez Lucenta, za fuzją oddano 51,97 % głosów. Znacznie bardziej zgodni byli udziałowcy Alcatela, którzy w 85% oddali głosy na "TAK". Zgodę na fuzję już w czerwcu br. wydała amerykańska Federalna Komisja Handlu, a w lipcu - Komisja Europejska. Firmom pozostało więc jedynie przekonanie amerykańskiego Komitetu ds. Inwestycji Zagranicznych, że transakcja nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa USA.

Potencjalne obawy członków Komitetu ma usunąć wyodrębnienie spółki zależnej, kierowanej przez obywateli USA, która będzie zajmować się prowadzeniem badań i prac rozwojowych na potrzeby rządu amerykańskiego. Podobny ruch zostanie wykonany po drugiej stronie Atlantyku. Alcatel sprzeda dział zajmujący się satelitami francuskiej spółce Thales.