Fusion Applications znowu opóźnione

Premiera nowego pakietu Oracle - integrującego aplikacje przejmowanych masowo firm - była przesuwana kilkakrotnie. Firma nie śpieszy się z wprowadzeniem zapowiadanego od lat oprogramowania.

Pierwsze deklaracje na temat zintegrowania oprogramowania biznesowego Oracle z systemami przejętymi m.in. wraz z PeopleSoft, JDEdwards i Siebel pojawiły się w 2006 roku. Początkowo mówiło się, że system zostanie ukończony dwa lata później. Jednak dopiero w połowie 2010 roku na rynku zadebiutowały pierwsze komponenty pakietu Fusion. W ubiegłym roku przedstawiciele Oracle zapowiadali, że pakiet Fusion Applications będzie dostępny w I kwartale 2011. O premierze nowego pakietu biznesowego mówi się coraz głośniej, ale nadal tylko się mówi. Ostatnie plotki mówią o premierze na tegorocznym Oracle OpenWorld 2-6 października br.

Oczekiwanie na pierwsze wrażenia klientów

10%

obecnych klientów amerykańskiego koncernu miało pod koniec 2010 roku - wg badania firmy Computer Economics - skonkretyzowane plany w zakresie migracji do Fusion Apps.

Przedstawiciele Oracle niezmiennie podkreślają jednak, że kolejne przesunięcia w harmonogramie mają na celu "jak najlepsze dopracowanie oprogramowania". Dotrzymania pierwotnych terminów z pewnością nie ułatwiał fakt, że strategia biznesowa Oracle w dużej mierze opierała się na przejęciach mniejszych dostawców oprogramowania. Zdaniem analityków, część tego typu transakcji była wręcz ukierunkowana na zdobycie określonych rozwiązań na potrzeby nowego pakietu. Z zapowiadanej setki modułów funkcjonalnych na razie dostępnych jest tylko kilka podstawowych funkcji. Do pozostałych dostęp mają tylko nieliczni klienci Oracle. Od stycznia 2011 roku trwają bowiem pierwsze wdrożenia pilotażowe.

"Oficjalna premiera oprogramowania Fusion Applications nastąpi po zakończeniu programu pilotażowego. Nie mamy powodu, aby się śpieszyć. Konkretnej daty premiery do tej pory nie ustalono, ale wszystkie prace postępują zgodnie z planem" - przekonuje Mark Wilkinson, wiceprezes Oracle, odpowiedzialny za oprogramowanie linii EPM i w EMEA. Według niego, pierwsze wdrożenia mają pozwolić na dopracowanie oprogramowania pod kątem rzeczywistych wymagań biznesowych. Podkreśla też, że w programie pilotażowym uczestniczy ok. 40 firm z całego świata. Potrwać ma on maksymalnie rok.

Co wiadomo o Fusion Apps

Pakiet Fusion Applications ma w ramach jednej, opartej na modelu SOA, architektury łączyć najlepsze cechy wszystkich linii rozwiązań biznesowych Oracle. I tak najbardziej chwalone funkcje znane z systemów Oracle: E-Business Suite, PeopleSoft, JDEdwards czy Siebel, mają zostać uzupełnione m.in. o mechanizmy wspierające pracę zespołową i funkcje analityczne. Z oficjalnych zapowiedzi wiadomo, że w skład pakietu Fusion wejść ma siedem grup produktowych wspierających najważniejsze obszary biznesowe - m.in. finanse, sprzedaż, zamówienia, a także zarządzanie łańcuchem dostaw, kapitałem ludzkim, ryzykiem korporacyjnym i zgodnością z przepisami.

Częścią systemu mają być również funkcje ułatwiające zarządzanie portfelem projektów i pracę zespołową. Ogółem w skład pakietu Fusion Applications wchodzić ma ok. 100 modułów funkcjonalnych. "To w zasadzie ponad setka odrębnych produktów opartych na technologii Java, dostępnych jednocześnie i zintegrowanych na bazie Fusion Middleware" - mówił w 2010 roku Larry Ellison, prezes Oracle.


IBM Think Digital Summit Poland, 16-17 września 2020
TOP 200