Fundamenty ceny ropy naftowej

Możliwości dostaw ropy w bliskiej perspektywie

Na zagospodarowanie odkrytego złoża i dostarczenia ropy do rafinerii potrzeba od 5 do 10 lat. To oznacza, że przy braku znaczących nadwyżek zdolności wydobywczych krótkoterminowa elastyczność podaży ropy jest bardzo niska, co jest czynnikiem wpływającym na wzrost ceny ropy, gdy ciągłość dostaw zostaje przerwana, lub nawet gdy istnieje jej realna groźba (np. ataku na Iran w 2008 r.).

W latach 2002 - 2007 konsumpcja ropy rosła rocznie średnio o 1,82%, szybciej niż w poprzednich 20 latach (1,58%), co zapewne okazało się zaskakujące dla producentów, którzy mogli być nieprzygotowani na zwiększenie produkcji. Rezerwa mocy wydobywczych uległa zmniejszeniu z 10% globalnego popytu w 1985 r. do 2% w 2004 r.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Jedną z przyczyn zmniejszenia rezerwy zdolności wydobywczych, zwłaszcza w przypadku prywatnych firm, jest presja na maksymalizowanie wartości dla akcjonariuszy poprzez maksymalizowanie zwrotu z zainwestowanego kapitału. Presja implikuje maksymalne wykorzystanie zdolności produkcyjnych posiadanych aktywów i eliminację aktywów niepracujących. W przypadku rafinerii dochodzi jeszcze problem zapasów.

Zgodnie z podejściem VBM (Value Based Management) w zarządzaniu wartością przedsiębiorstwa firmy dążą do ograniczenia zapasów, np. poprzez politykę dostaw Just in Time. Jednak w sytuacji rosnących cen, zmniejszenia rezerw wydobywczych i groźby przerwania dostaw przedsiębiorstwa, zwłaszcza zajmujące się magazynowaniem, mogą uznać dotychczasową "mądrość" za nieaktualną i tworzyć zapobiegawcze zapasy - utrzymywać zapasy tak długo i tak wysokie, jak rynek pozwala. Wzrost zapotrzebowania na zapasy zapobiegawcze zwiększa popyt ogólny i cenę dostaw natychmiastowych, co kreuje backwardation. Uczestnicy rynku zapewniają sobie dostawy z zapasów zapobiegawczych poprzez zakup futures kreujących contango. To oznacza zupełną zmianę filozofii funkcjonowania na rynku dla rafinerii i pośredników pomiędzy producentem i konsumentem (magazynów, dostawców, shipperów), zmierzającą do maksymalizowania wartości dla akcjonariuszy.

Innym wytłumaczeniem spadku rezerwy zdolności wydobywczych w pierwszych latach XXI wieku są błędne prognozy popytu i cen z poprzednich okresów, które są kluczowe na etapie oceny efektywności inwestycji oraz podejmowania decyzji. Od wielu lat analitycy twierdzą, że wysokie i rosnące ceny powinny zachęcić inwestorów do nowych inwestycji w poszukiwania nowych złóż i zagospodarowanie odkrytych, w tym tych, które dla niższych cen nie kwalifikowały się do eksploatacji. Niektórzy analitycy twierdzili, że wysokie ceny spowodują w ciągu kilku lat wzrost podaży (nawet o 20% do roku 2010) i spadek cen. Jednak dotychczas nie stwierdzono zwiększonej podaży ropy.


TOP 200