Fundamenty ceny ropy naftowej

Przypadek Stanów Zjednoczonych jest szczególny, ponieważ 40 lat temu były jednym z najbogatszych w ropę krajów - wydobywały prawie 30% globalnego wydobycia. Od roku 1965 wydobycie USA spada (rysunek 4), a udział w globalnym wydobyciu zmniejsza się o 10 pp co dwadzieścia lat: z 28,3% w 1965 r. do 18,4% w 1985 r. i do 8,4% w 2007 r. Obecnie USA importuje 2-krotnie więcej ropy niż 20 lat temu. Do szczytu w 1970 r. wydobycie ropy w USA rosło w warunkach bardzo niskich cen (do 2 USD/boe), a następnie zaczęło gwałtownie spadać, co spowodowało skokowy wzrost ceny - 3,5-krotny w latach 1973 - 1974 oraz 2,5-krotny w latach 1978 - 1980. Rozwój technologii poszukiwań i wydobycia pozwolił jeszcze w okresie 1976 - 1985 na przejściowe niewielkie zwiększenie wydobycia oraz przyczynił się do zmniejszenia i względnej stabilizacji ceny w przedziale 15 - 20 USD/boe aż do roku 2000 r.

W tym miejscu pominięto inne czynniki wpływające na cenę, takie jak embargo krajów arabskich w latach 70. czy przesłanki polityczne USA (walka z komunizmem) i ekonomiczne OPEC (zwiększenie udziału globalnego) w latach 80.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Profil wydobycia ropy naftowej z głównych złóż i regionów jest zbliżony do profilu wydobycia w USA - po przejściu punktu szczytowego wydobycie stabilizuje się, a następnie zaczyna spadać, mimo że w złożu zalegają olbrzymie ilości wydobywanej ropy. Taki profil wydobycia tłumaczy się przyczynami geologicznymi, które ograniczają wydobycie, ale również ekonomicznymi, ponieważ właściciele złóż w celu maksymalizacji zysków poszukują optymalnego wydobycia w wydłużonej perspektywie i odkładają je na później.

Fundamenty ceny ropy naftowej

Teoria Hubberta jest również krytykowana za przecenianie znaczenia wyczerpywania zasobów i niedocenianie znaczenia nowych odkryć oraz zwiększonych możliwości wydobycia za sprawą postępu technologicznego. Optymiści - przeciwnicy teorii Hubberta -uważają, że globalny popyt na ropę naftową będzie rósł szybciej niż w przeszłości (1980 - 2000), ale wolniej niż popyt na energię z powodu zmniejszającego się udziału rynkowego ropy. Średni roczny wskaźnik długoterminowego wzrostu popytu na ropę wynosi od 1,0% do 1,9%. Od roku 1980 do 2000 średni roczny wzrost globalnego popytu na ropę wynosił 0,9% (według danych BP 1,06 %).

Szeroki zakres prognozowanego popytu wynika z różnorodnych podejść do modelowania oraz z różniących się poglądów na temat możliwości dostaw. Niektóre poglądy na przyszłe wydobycie ropy zakładają niższe możliwości wyczerpywalnych zasobów, podczas gdy inne ekstrapolują historyczne sukcesy dotyczące nowych odkryć.


TOP 200