Fundamenty ceny ropy naftowej

Złożoność problemu podaży ropy naftowej polega na rozpatrywaniu wielkości dostępnych obecnie i w przyszłości zasobów ropy oraz niejednorodnych relacji dostawcy-odbiorcy. Główne rozróżnienie dostawców na kraje OPEC i nie-OPEC równoznaczne jest rozróżnieniu na zachowania się konkurencyjne i monopolistyczne, ale nie wyczerpuje wszystkich możliwych pośrednich zachowań dostawców, wśród których są międzynarodowe koncerny, duże przedsiębiorstwa państwowe i mniejsze niezależne. Zachowanie się OPEC i krajów członkowskich jest skomplikowane i trudne do jednoznacznego opisu. Na przestrzeni lat ulegało ono zmianom pomiędzy kooperacją i dyktatem. Kwestionowana jest również wiarygodność wielkości zasobów ropy, zważywszy na fakt, że po wyeliminowaniu zachodnich firm w latach 80. oficjalne zasoby wszystkich krajów OPEC nagle wielokrotnie wzrosły i ciągle rosną. Według IEA (World Energy Outlook 2008), większa część przyrostu zasobów OPEC jest efektem przeklasyfikowania (z prawdopodobnych do udowodnionych), a nie nowych odkryć.

Fundamenty ceny ropy naftowej

Światowe wydobycie ropy naftowej rośnie od półwiecza w tempie ok. 1,6% rocznie, w latach 2000 - 2007 w tempie 1,2%, ale od 2004 do 2007 r. rosło zaledwie o 0,2% rocznie. W tych samych okresach, kiedy tempo wydobycia ropy malało, średni roczny wzrost ceny ropy wynosił odpowiednio: 3,5%, 45% i 65% (tabela 1). Zestawienie tempa wzrostu podaży i wzrostu cen daje pierwszą odpowiedź na pytanie, dlaczego ceny ropy naftowej rosną. Główną przyczyną wzrostu ceny ropy w warunkach silnego popytu ze strony Chin i krajów Bliskiego Wschodu jest ograniczenie wzrostu globalnej podaży, zwłaszcza zmniejszenie wydobycia przez kraje Bliskiego Wschodu oraz zapowiedzi OPEC dotyczące dalszych ograniczeń.

Zobacz również:

  • GenAI jednym z priorytetów inwestycyjnych w firmach
  • Szef Intela określa zagrożenie ze strony Arm jako "nieistotne"
  • International Data Group powołuje Genevieve Juillard na stanowisko CEO

Wydobycie ropy przez Arabię Saudyjską i OPEC zmniejszyło się odpowiednio o 2,5% i 0,3% w roku 2006 oraz o 4,1% i 2,5% w roku 2007. Interesujące i ważne zatem jest pytanie: dlaczego podaż ropy maleje, pomimo wzrostu ceny i wzrostu zapotrzebowania ze strony Chin, Indii i krajów Bliskiego Wschodu?

Fundamenty ceny ropy naftowej

Prognozy światowego zapotrzebowania na ropę naftową do roku 2030 wskazują na dosyć szeroki zakres od 115 - 118 mln boe dziennie (EIA, IEA, ExxonMobil) do 138 (IMF) - 158 (EIA) mln boe dziennie, w zależności od przyjętego podejścia i scenariusza rozwoju ekonomicznego. Również prognozy wydobycia określają dosyć szeroki zakres: 105 - 125 mln boe dziennie. Porównanie prognozowanego popytu i podaży ropy naftowej (rysunek 2) wskazuje na możliwość wystąpienia zwiększającej się luki niepokrycia zapotrzebowania przez wydobycie rzędu co najmniej 10 - 15 mln boe dziennie (tj. ok. 10 - 15%).


TOP 200