Full-duplex w sieciach radiowych dwukrotnie zwiększa ich przepustowość

Naukowcy ze Stanford University opracowali nową technologię, która pozwala zwiększyć przepustowość sieci radiowych (w tym sieci komórkowych i Wi-Fi) dwukrotnie.

Nowa technologia zmienia radykalnie sposób, w jaki sieci radiowe obsługują dane. Obecnie jest tak, że dane mogą być transmitowane w tym samym czasie przez ten sam kanał tylko w jednym kierunku. W rozwiązaniu zaproponowanym przez naukowców z Kalifornii, które może znaleźć zastosowanie w sieciach Wi-Fi oraz komórkowych, dane mogą być transmitowane jednocześnie w obu kierunkach (full-duplex). Szybkość transmisji danych w każdym kierunku pozostaje taka sama.

Full-duplex  w sieciach radiowych  dwukrotnie zwiększa ich przepustowość

Prototypowa stacja radiowa pracująca w trybie full-duplex

Dzięki zastosowaniu specjalnych technologii eliminujących przesłuchy i zakłócenia występujące między kanałami, naukowcom udało się zbudować sieć radiową pracującą w trybie full-duplex, w której obie strony mogą się bez przeszkód komunikować, wymieniając dane czy rozmawiając.

Zobacz również:

  • Polscy uczeni przybliżą kwantowy internet?
  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie

W używanych obecnie sieciach radiowych sygnał transmitowany przez stację jest setki tysięcy czy miliony razy większy (moc) niż odbierany sygnał. Można taką sytuację opisać bardziej obrazowo: stacja radiowa "krzyczy", starając się jednocześnie słuchać "szeptów". Nowa technologia musiała sobie poradzić z tym problemem, tak aby stacja mogła transmitować dane i odbierać w tym samym czasie te ledwo słyszalne "szepty".

Wynalazek został w zeszłym roku zaprezentowany na targach MobiCom 2010, gdzie zdobył nagrodę. Technologia została opatentowana i jej twórcy pracują obecnie nad produktami komercyjnymi, które powinny niedługo pojawić się na rynku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200