Fujitsu rezygnuje z superkomputerów

Japoński koncern, w następstwie słabych wyników sprzedaży, prawdopodobnie zakończy produkcję superkomputerów. NEC i Hitachi pozostaną więc jedynymi firmami spoza USA konkurującymi na tym rynku z producentami amerykańskimi.

Według doniesień japońskiej prasy, Fujitsu zamierza wycofać się z rynku superkomputerów. Wiele wskazuje na to, iż NEC i Hitachi pozostaną jedynymi firmami spoza USA konkurującymi na tym polu z takimi gigantami jak IBM czy Compaq. W światowym rankingu TOP500 Supercomputer Sites, klasyfikującym m.in. wydajność superkomputerów zainstalowanych w konkretnych ośrodkach obliczeniowych, przodują IBM, Compaq, Intel czy SGI. Rozwiązania Fujitsu zajmują obecnie miejsce poza pierwszą dwudziestką.

Przez ostatnie dziesięć lat japońskie firmy traciły udziały w rynku superkomputerów. Istotny wpływ miał na to, w ostatniej dekadzie, ograniczony dostęp do rynku amerykańskiego, a także znaczący wzrost mocy mniejszych, wieloprocesorowych systemów komputerowych. Perspektywy skuteczniejszego konkurowania japońskich firm z producentami z USA uległy dodatkowemu pogorszeniu po zniesieniu przez amerykański rząd ograniczeń na eksport superkomputerów do większości państw.

Zobacz również:

  • Wyższy poziom ochrony danych przekłada się na przychody
  • SpaceX dostarczy Starlinki dla autobusów szkolnych
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200