Fujitsu – mamy najszybszy na świecie symulator kwantowy

Firma twierdzi, że posiada najszybszy na świecie symulator kwantowy, który ma dwukrotnie wyższą wydajność od podobnych urządzeń wyprodukowanych przez dwie wiodące na tym rynku potęgi, jakimi są Intel i IBM.

Źródło: Fujitsu

Japoński gigant technologiczny informuje, że jego symulator może obsługiwać 36-kubitowe obwody kwantowe w systemie klastrowym bazującym na superkomputerze firmy PRIMEHPC FX 700, który zawiera te same procesory, które znajdują się najszybszym obecnie na świecie superkomputerze (chodzi o układ A64FX i superkomputer Fugaku).

Jak podają twórcy symulatora, składa się on z 64 węzłów obliczeniowych wchodzących w skład komputera PRIMEHPC FX 700 i po uruchomieniu na nim oprogramowania Qualacs Qualacs, jest w stanie pracować dwa razy szybciej od symulatorów firm Intel i IBM. Twierdzą iż udało im się tego dokonać opracowując metodę pozwalającą na odpowiednie, zgodne z aktualną potrzebą, przeorganizowanie stanu kubitów rozmieszczonych w rozproszonej pamięci klastra obliczeniowego.

Zobacz również:

  • D-Wave zaprezentował komputer kwantowy AQC nowej generacji
  • Ekosystem cyfrowych zmian. Podcasty Computerworld TOP200

Fujitsu jest zdania, że jego dokonanie otworzy nową erę rozwoju komputerów kwantowych. Zapowiada też, że zamierza wspólnie z firmą wykorzystać symulator kwantowy do badań w dziedzinie materiałoznawstwie, jak również opracować jeszcze w tym roku podobny, 40-kubitowy symulator.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200