Fujitsu: kukurydziane notebooki

Koncern Fujitsu wprowadził do swojej oferty nowy komputer, który reklamowany jest jako urządzenie przyjazne dla środowiska. Do wyprodukowania jego obudowy wykorzystano tworzywo sztuczne na bazie skrobi kukurydzianej - przedstawiciele firmy mówią, że dzięki temu jest ona w pełni przetwarzalna.

Fujitsu zapewnia też, że dzięki zastosowaniu skrobi podczas wytwarzania obudowy do atmosfery przedostaje się o 15% mniej dwutlenku węgla niż w przypadku procesu produkcyjnego, wykorzystującego "tradycyjne" tworzywa sztuczne (uzyskane z surowców nieodnawialnych).

Materiał, z którego wykonana jest obudowa, to poliaktyd (PLA). Jego właściwości są zbliżone do tworzyw sztucznych uzyskanych z ropy naftowej - z tą jednak różnicą, że PLA stosunkowo szybko się rozkłada (w zaledwie kilka miesięcy), dzięki czemu jest przyjazny dla środowiska. Jego wadą jest za to wyższa cena - to sprawia, iż zdaniem analityków, raczej nie należy liczyć na masowe stosowanie poliaktydu w sprzęcie komputerowym.

Notebook Fujitsu (jest to komputer z serii LifeBook) na razie dostępny jest jedynie na rynku japońskim - nie wiadomo na razie, czy koncern planuje wprowadzenie go do sprzedaży w innych regionach.

Warto wspomnieć, że japoński koncern już wcześniej stosował przyjazne dla środowiska tworzywa sztuczne m.in. w telefonach oraz terminalach POS (point of sale).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200