Fujitsu i Toshiba wspólnie opracują nowe DRAM-y

Firmy Fujitsu i Toshiba poinformowały o nawiązaniu współpracy, której celem jest rozwijanie technologii i produkcja nowej generacji układów pamięci Fast Cycle RAM (FCRAM), które pracują nawet trzykrotnie szybciej od dzisiejszych układów DRAM i zużywają o połowę mniej energii.

Firmy Fujitsu i Toshiba poinformowały o nawiązaniu współpracy, której celem jest rozwijanie technologii i produkcja nowej generacji układów pamięci Fast Cycle RAM (FCRAM), które pracują nawet trzykrotnie szybciej od dzisiejszych układów DRAM i zużywają o połowę mniej energii.

Firmy zamierzają uruchomić produkcję 64-, 128- i 256-megabitowych układów FCRAM. Ich pierwsze egzemplarze mają pojawić się jeszcze w tym roku.

FCRAM, architektura układów początkowo rozwijana tylko przez Fujitsu, wykorzystuje technologię pozwalającą na zwiększenie wewnętrznej wydajności pamięci. Tym właśnie różni się ona od innych technologii, np. Direct Rambus DRAM, które poprawiają wydajność przez całkowitą zmianę konstrukcji interfejsu i w ten sposób zwiększenie szybkości transmisji danych.

Nowa umowa między firmami Fujitsu i Toshiba jest rozszerzeniem współpracy. W grudniu ubiegłego roku zawarły one porozumienie dotyczące wspólnego opracowania technologii wytwarzania 1-gigabitowych układów DRAM.

Toshiba jest jedną z firm, której Intel zaproponował w połowie stycznia wsparcie finansowe dla przyspieszenia rozwoju produkcji układów RDRAM. Ponieważ Toshiba nie przyjęła, do tej pory, tej propozycji, decyzja o współpracy i rozwoju nowych układów wraz z Fujitsu oznaczać może, że producent ten nie chce wspierać technologii, na którą stawia Intel, i dąży do stworzenia własnych technologii wytwarzania układów pamięci. Na podobną inwestycję Intela nie zgodziła się również m.in. Mitsubishi, natomiast zaakceptował wsparcie finansowe jeden z największych producentów układów przewodnikowych na świecie - koreański Samsung.

Fujitsu poinformowało dzisiaj także o udzieleniu licencji na produkcję pamięci DRAM firmie Acer Semiconductor Manufacturing (ASMI). Na podstawie tej umowy Acer będzie produkował układy pamięci na bazie technologii Fujitsu. Porozumienie to jest częścią działań Fujitsu mających na celu przekazanie większej części produkcji 64 Mb układów pamięci DRAM innemu producentowi i koncentracja na rozwoju najnowszych technologii. Spowodowane jest to m.in. spadkiem cen układów pamięci i problemami z zapewnieniem odpowiedniego poziomu zysku. Podobne działania podejmują również inni producenci pamięci, jak Toshiba, NEC i Mitshubishi.

ASMI, która przejęła produkcję pamięci po likwidacji joint venture z Texas Instruments, wytwarza przede wszystkim układy 16 Mb, wykorzystując technologię 0,28 mikrometra. Toteż pozyskana od Fujitsu technologia 0,22 mikrometra i produkcja układów 64 Mb będzie dla tej firmy korzystna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200