Fujitsu VISIT 2010

Strategia i nowe usługi cloud computing, centrum danych "w pudełku", mikroserwery i nowe terminale VDI zero-client to najważniejsze nowości zaprezentowane przez Fujitsu pod koniec listopada.

Jak chyba podczas każdej dużej konferencji IT w tym roku, koncepcje i technologie cloud computing były jednym z głównych tematów organizowanej co roku w Monachium konferencji Fujitsu Visit 2010. Firma zaprezentowała strategię rozwoju oferty systemów pracujących w chmurze oraz nową ofertę usług Dynamic Cloud i "cloud-bursting".

Nie znaczy to, że Fujitsu zapomniała o użytkownikach, którzy nie są jeszcze przygotowani lub zainteresowani systemami chmurowymi. Podczas Visit 2010 przedstawiono też kilka innych interesujących nowych produktów, takich jak systemy typu "centrum danych w pudełku" adresowane do średnich przedsiębiorstw, miniaturowe, tanie mikroserwery dla małych firm oraz nowe modele terminali VDI typu zero-client.

Zobacz również:

  • 2024 – czego spodziewać się od technologii?
  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Wyjaśniamy czym jest SD-WAN i jakie są zalety tego rozwiązania

Dynamiczna chmura

Fujitsu Dynamic Cloud to nowy zestaw usług, które mają ułatwić przedsiębiorstwom stopniową migrację do systemów wykorzystujących chmurę prywatną lub też hybrydową.

Pozwalają one na zdefiniowanie przez użytkownika wymagań dotyczących fizycznej lokalizacji danych przechowywanych w chmurze, a także gwarancji możliwości ich łatwego przeniesienia w przyszłości do innego systemu. Zdaniem przedstawicieli Fujitsu, tego typu oferta powinna rozwiać przynajmniej niektóre ważne obawy użytkowników hamujące wdrożenia systemów cloud computing. Oprócz tego hosting oparty na wielu lokalnych centrach danych zainstalowanych w strategicznych lokalizacjach geograficznych ułatwia minimalizację opóźnień przy dostarczaniu usług.

Fujitsu opracowała też nową infrastrukturę dla systemu cloud, która zawiera interfejsy umożliwiające wymianę danych między klasycznymi centrami danych, chmurami prywatnymi a chmurami typu "trusted cloud", co jest określane jako Cloud Bursting. Trusted Cloud to termin oznaczający chmurę obliczeniową, wykorzystywaną tylko przez kilku określonych użytkowników.

Tego typu elastyczne rozwiązania mają ułatwić stopniową migrację do systemów chmurowych przy zachowaniu własnej infrastruktury IT, bo popularyzacja cloud computing wymaga jeszcze co najmniej kilku lat. Dlatego też strategia Fujitsu zakłada wprowadzanie usług, które umożliwią współpracę i ułatwią migrację danych i usług między różnymi systemami cloud, a także firmowymi centrami danych.

Fujitsu VISIT 2010
Jednocześnie firma wprowadza takie systemy, jak PRIMERGY BX400 (zdjęcie obok), które zdaniem jej przedstawicieli umożliwiają budowę własnej zaawansowanej infrastruktury IT, a później podjęcie decyzji czy ją nadal rozbudowywać, czy skorzystać z usług cloud computing.

Centrum danych "w pudełku"

PRIMERGY BX400 to niewielki system kasetowy integrujący serwery, pamięć masową, urządzenia sieciowe i oprogramowanie do zarządzania, który może być instalowany w 19" szafie przemysłowej lub wdrożony jako urządzenie wolno stojące. Jak mówią przedstawiciele Fujitsu, jest to rozwiązanie klasy korporacyjnej, ale adresowane do średniej wielkości firm, które nie mogą sobie pozwolić na budowę własnego centrum danych.

PRIMERGY BX400 ma 8 gniazd na kasety serwerowe z procesorami Xeon 5600 i pamięci masowe (w dowolnej wybranej przez użytkownika kombinacji), może pracować pod kontrolą Windows lub Linux i obsługuje hyperwizory oferowane przez Microsoft, VMware lub Citrix. Do monitorowania i zarządzania pracą systemu wykorzystywane jest oprogramowanie Server View. A jeśli wymagania użytkownika na moc przetwarzania lub zasoby pamięci wzrosną, to Fujitsu proponuje skorzystanie z usług cloud computing lub też zakup PRIMERGY BX900 - większego systemu, który umożliwia instalację do 18 kaset. Według zapewnień przedstawicieli Fujitsu, PRIMERGY BX400 jest już dostępny na polskim rynku.

Mikroserwer PRIMERGY MX130

Fujitsu VISIT 2010
Fujitsu jest kolejnym z dużych, globalnych producentów serwerów, który wprowadził do swojej oferty miniaturowe serwery dla najmniejszych firm mających 5-10 użytkowników. We wrześniu podobny model ProLiant MicroServer zaprezentowało HP.

PRIMERGY MX130 S1 MicroServer jest również oparty na platformie AMD (procesory Athlon II X2 lub Sempron) i wyposażony w 4 gniazda pamięci DDR3 ECC pozwalające na instalację do 16 GB RAM oraz 2 dyski 3,5" lub 6 napędów 2,5" z obsługiwanym sprzętowo systemem RAID. Opcjonalnie serwer jest oferowany z Microsoft Windows Server 2008 R2 Foundation jako alternatywa dla firm wykorzystujących obecnie sieci peer-to-peer. Ceny PRIMERGY MX130 S1 zaczynają się od ok. 1100 zł.

Tego typu serwery mogą zyskać popularność w tym roku, gdy Microsoft wprowadzi zapowiadany system Windows Small Business Server 2011 Essentials (platforma Aurora) wyposażony w Active Directory, a przede wszystkim w ułatwiającego instalację kreatora oraz konsolę do zarządzania zaprojektowaną dla użytkowników niebędących profesjonalnymi administratorami IT. Obecnie wydaje się, że PRIMERGY MX130 S1 jest przede wszystkim ofertą dla resellerów współpracujących z Fujitsu, którzy mogą zapewnić wsparcie techniczne dla małych firm.

Zero-client dla VDI

Firmom, które myślą o wdrożeniu systemu wirtualnych komputerów PC, Fujitsu proponuje nowe modele terminali VDI (Virtual Desktop Infrastructure) zintegrowanych z monitorami. Są to urządzenia typu zero-client (bez procesora i pamięci) współpracujące z hyperwizorami VMware ESX, Microsoft Hyper-V, a od stycznia 2011 również z Citrix Zen Desktop. Dostępne są dwa modele: Zero Client DZ19-2 (monitor 19") oraz DZ22-2 (22"). Ten drugi może być zasilany przez sieć Ethernet (standard PoE).

Fujitsu VISIT 2010
Oprócz tego Fujitsu wprowadziło do oferty Zero Client MZ900 - programową, przenośną wersję terminala w formie pamięci USB, która może być instalowana w standardowym notebooku lub komputerze PC bezpiecznie udostępniając funkcje VDI.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200