Freelancing w IT się opłaca

Informatycy od lat są jedną z najbardziej poszukiwanych grup zawodowych na rynku pracy. Popyt na ich usługi przewyższa podaż, a sami mogą przebierać w ofertach. Pod jednym warunkiem, że pracują jako freelancerzy!

61%

spośród wszystkich firm, które wynajmują pracowników to spółki informatyczne.

Perspektywa, świeżość spojrzenia i kreatywność to atuty nie do przecenienia. Freelancer poprzez odmienność projektów może poznawać nowe technologie, techniki, zagadnienia, może wybierać różne miejsca pracy, samodzielnie kierować karierą i rozwojem. Jak wynika z badań, sektory, które najbardziej sprzyjają wolnym strzelcom, to te, w których od pracowników wymaga się pomysłowości i nieszablonowego myślenia, głównie IT. "Na naszym serwisie w chwili obecnej oferty skierowane wprost do freelancerów skupiają się głównie wokół IT" - mówi Elżbieta Flasińska z Grupy Pracuj, do której należy Pracuj.pl.

Wpływ na to ma przede wszystkim ściśle zadaniowy charakter pracy w informatyce. Po zakończeniu projektu czy zadania zespół programistów przestaje być potrzebny, a bieżąca administracja pochłania niewielką część zasobów IT. Samodzielność i ciągły rozwój to podstawowe zalety freelancingu. Możliwość decydowania o kolejnych zleceniach pozwala na kształcenie zawodowe. Również zarobki freelancera - zwłaszcza takiego, który uczestniczył w wielu różnych projektach - są wyższe i bardziej satysfakcjonujące oraz - co nie jest bez znaczenia - pozwalają na dłuższy i bezpieczny finansowo wypoczynek pomiędzy projektami.

Informatyk u źródła

Źródeł zleceń freelancerskich jest kilka. Po pierwsze, internet, choć nie można nazwać go platformą najbardziej intratnych ofert. 90% założonych portali freelancerskich, których ideą miało być zapewnianie ogłoszeń o zleceniach, nie działa. Te, które są aktywne, najczęściej przypominają tablicę z ogłoszeniami drobnymi, a nie poważnymi ofertami. A już na pewno nie dla specjalistów IT. Dla tej grupy są stworzone oczywiście odpowiednie zakładki z ogłoszeniami na portalach branżowych, ale największe szanse na pracę mają ci, którzy korzystają z firm outsourcingowych. Ich partnerami są największe instytucje, takie jak banki, duże przedsiębiorstwa czy firmy telekomunikacyjne. Freelancer, trafiając do firmy pośredniczącej, otrzymuje nie tylko propozycje zleceń, ale także pomoc przy załatwianiu wszelkich formalności i negocjowaniu stawki oraz szkolenia podnoszące kwalifikacje:

"Chcemy podnosić standardy naszej pracy, a także dzielić się wiedzą, z której mogą skorzystać wszyscy zainteresowani" - przekonuje Marceli Smela, dyrektor generalny IT Kontrakt. "Pokazujemy freelancerom, jak mogą promować się na rynku i dlaczego warto być wolnym strzelcem" - dodaje. Oczywiście, na outsourcingu korzystają też potencjalni pracodawcy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200