Freelancing w IT się opłaca

Chociażby pod kątem niwelowania ryzyka związanego z przycięciem wolnego strzelca - jeśli za informatykiem czy programistą freelancerem stoi wiarygodna firma, która bierze na siebie odpowiedzialność prawną za poufność danych, a potwierdza to spisana umowa, pracodawca zyskuje zweryfikowanego specjalistę do pracy i gwarancję bezpieczeństwa. Możliwość korzystania z outsourcingu sprawiła, że mimo ogólnego kryzysu zapotrzebowanie na specjalistów nie spadło znacząco.

Do zarabiania jeden krok

Informatyk freelancer w Polsce zarabia średnio trzykrotność średniej krajowej, choć oczywiście zdarzają się i tacy, których zarobki dochodzą do 30 tys. zł miesięcznie. Gdzie udać się po najwyższe zarobki? Oczywiście do metropolii. Warszawa jest na pozycji lidera, ale atrakcyjnie prezentują się też Wrocław, Poznań i Kraków.

Freelancing jest dziedziną rozwijającą się niezwykle dynamicznie. Kryzys i oszczędne gospodarowanie finansami sprawia, że menedżerowie odpowiedzialni za budżety chętnie zatrudniają pracowników zewnętrznych. "Na podstawie pierwszych miesięcy roku możemy postawić tezę o wzroście zapotrzebowania na outsourcing IT w najbliższym czasie" - mówi Marceli Smela. Podobne odczucia mają freelancerzy z różnych branż. Mimo kryzysu, wolni strzelcy dobrze sobie radzą podążając za zleceniami. Elastyczność i czas reakcji na zmiany koniunktury są ich atutami. Według The Freelancer Report 2009, freelancerzy ze spokojem patrzą w przyszłość.

Umówieni

I na zakończenie jeszcze pytanie o formę zatrudnienia. Wolny strzelec jest prawdziwie "wolny", ponieważ może wybrać między podpisywaniem umów tymczasowych a zakładaniem własnej działalności. Często własna firma jest rozwiązaniem najbardziej opłacalnym, tym bardziej że wystawianie faktur VAT może być wymogiem części zleceń. Jednak wiele osób z powodzeniem pracuje na umowę zlecenie czy umowę o dzieło. Nawet osoby, którym zależy na umowie o pracę nie są bez wyjścia. Tu pomocne znowu okazują się firmy pośredniczące. Część z nich może zaproponować zatrudnienie pracownika na umowę na czas realizacji zlecenia.


TOP 200