FreeNAS - profesjonalne możliwości niskim kosztem

Ponadto można zdefiniować określone testy systemu S.M.A.R.T. (Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology), które mają być wykonywane na dyskach oraz częstotliwość ich raportowania. Dzięki wykorzystaniu tej technologii możliwe jest ostrzeganie z pewnym prawdopodobieństwem przed zbliżającą się awarią.

Interfejs webowy można skonfigurować do pracy w języku polskim. Dystrybucja zawiera stosowny plik językowy. Warto przy okazji zmienić port, na którym działa interfejs oraz uszczegółowić adres IP, jeśli serwer ma ich kilka. Należy wygenerować certyfikat SSL, który będzie służył do połączenia z urządzeniem. Poprzez WWW możliwy jest dostęp do ustawień sieciowych, w tym także edycji VLAN.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Open source to napęd dla innowacji
  • Computerworld i Red Hat zapraszają na wielkie święto technologii

Najciekawsza z punktu widzenia systemu przeznaczonego do przechowywania danych jest oczywiście sekcja Storage interfejsu. Wykonasz w niej zadania z zakresu zarządzania wolumenami, konfiguracji cyklicznych kopii z systemu plików oraz zadań replikacyjnych.

Interfejs zaprezentuje listę woluminów oraz ich status, umożliwia ponadto odłączenie dysków z woluminu, przełączenie dysków w tryb offline oraz ich wymianę w ramach woluminu.

FreeNAS - profesjonalne możliwości niskim kosztem

Zarządzanie udziałami dyskowymi dla różnych protokołów

W odróżnieniu od typowych narzędzi do zarządzania woluminami i systemami plików, ZFS nie posiada sztywnej definicji rozmiarów partycji i wolumenów. Jeśli obecny rozmiar wolumenu jest niewystarczający, można ten obszar powiększyć bez chwili przestoju w systemie. Testy wykazały, że jest to możliwe w praktyce nawet przy dodawaniu dysków o różnej objętości, także w konfiguracji RAID.

ZFS pozwala na dodanie opcji kompresji. Co ciekawe, oprócz oszczędności miejsca pozwala to na zwiększenie wydajności operacji zapisu i odczytu danych, ponieważ jest ich mniej. Doskonale sprawdza sie to w przypadku plików tekstowych czy logów. Kolejnym bardzo ważnym elementem zapewnianym przez ZFS jest mechanizm obrazów systemu plików.

W panelu webowym można je uruchomić dla określonego woluminu, a także częstotliwość cyklicznych obrazów - w tym takie opcje jak "czas życia" oraz godziny i dni, w których jest wykonywany. Z tego poziomu można także przywrócić stan woluminu z danej chwili (rollback snapshot), sklonować lub usunąć snapshot.

Można także skonfigurować i określić częstotliwość wykonywania dla mechanizmu badania integralności danych dla systemu plików ZFS o nazwie Scrub.

Udostępnianie danych

Kolejnym istotnym elementem konfiguracji systemu jest definicja udostępnianych udziałów dyskowych. Jak już wspomniano, można udostępniać pliki w formie udziałów CIFS (Windows), NFS (Unix), a także AFP (Apple). Dzięki szerokiemu wsparciu dla różnych protokołów sieciowego udostępniania plików można stosować FreeNAS z powodzeniem w środowiskach heterogenicznych, czyli zbudowanych z maszyn pracujących w różnych systemach operacyjnych.

Definicja udziału dla określonego protokołu ogranicza się do określenia ścieżki przechowywanych danych w ramach zdefiniowanych w systemie woluminów oraz określenia uprawnień do tego zasobu. Możliwe jest także ograniczanie dostępu na bazie adresów IP oraz nazw hostów. FreeNAS pozwala skonfigurować backup danych dla takich usług jak Windows Backup oraz Apple Time Machine, dzięki czemu można w łatwy sposób dodatkowo zabezpieczyć dane użytkowników, znajdujące się na ich komputerach.

Zgromadzone pliki mogą być także udostępnianie za pomocą protokołu FTP z obsługą SSL.


TOP 200