FreeNAS - profesjonalne możliwości niskim kosztem

Widać więc, że korzystanie z dobrodziejstw ZFS i deduplikacji jest okupione sporym apetytem FreeNAS-a na pamięć RAM. Serwery przeznaczone dla FreeNAS-a oferowane przez firmę wspierającą ten projekt (iXsystems), wyposażono w 8 GB RAM w wersji mini - z obsługą do 12 TB przestrzeni. Wersje klasy enterprise mają nawet 96 GB pamięci i obsługują ponad 200 TB przestrzeni dyskowej. Gdy zrezygnujesz z systemu plików ZFS na rzecz UFS, wymagania zmniejszą się do 2 GB RAM.

FreeNAS - profesjonalne możliwości niskim kosztem

Lista woluminów

Wspomniana wcześniej konfiguracja testowa od dwóch lat działa z powodzeniem pod kontrolą kolejnych wersji FreeNAS 8 w środowisku z 10 stanowiskami do współdzielenia plików oraz zdalnej replikacji danych. Przed wyskalowaniem rozwiązania warto więc określić potrzeby i odpowiednio rozszerzać pamięć systemu, aby niepotrzebnie nie ponosić kosztów.

Zobacz również:

  • Google udostępnia AI Gemma dla developerów
  • Open source to napęd dla innowacji
  • Computerworld i Red Hat zapraszają na wielkie święto technologii

Lista obsługiwanych kontrolerów dyskowych oraz kart sieciowych pokrywa się z tą, która dotyczy systemu FreeBSD.

W przypadku interfejsu sieciowego wydaje się, że minimum powinny stanowić dwie karty Gigabit Ethernet skonfigurowane za pomocą protokołu LACP - agregacji połączeń. Oprócz większej wydajności gwarantuje to także redundancję połączeń. Obsługiwane są także szybsze urządzenia standardu 10 Gb Ethernet.

Obecnie nie są obsługiwane żadne karty bezprzewodowe ani interfejsy Fiber Channel over Ethernet. Jeżeli zechcesz skorzystać z takich połączeń, niezbędne będzie ich zapewnienie na poziomie przełącznika sieciowego.

Instalacja systemu

Instalacja systemu może odbyć się zarówno z płyty CD, jak i z pamięci flash. Po zapisaniu odpowiedniego obrazu na nośnik, uzyskujesz działający system. Producent rekomenduje instalację na pamięci USB flash. Instalator zakłada na niej dwie partycje o rozmiarze po ok. 1 GB każda. Jedna służy do normalnej pracy systemu, druga przeznaczona jest do wykorzystania podczas aktualizacji. Dzięki temu, w razie niepowodzenia aktualizacji, można w łatwy sposób powrócić do poprzedniej wersji FreeNAS-a.

FreeNAS - profesjonalne możliwości niskim kosztem

Opcje kompresji i rezerwacji przestrzeni dla wolumenu ZFS

Chociaż teoretycznie wystarczy 2 GB pojemności, rekomendowanym rozmiarem pendrive’a jest 4 GB (często pamięć flash ma mniejszą niż deklarowana pojemność, ponadto warto zostawić możliwość aktualizacji do kolejnych - być może obszerniejszych - wersji oprogramowania).

Instalacja przebiega z reguły szybko i sprawnie. Interakcja użytkownika ogranicza się do odpowiedzi na pytanie o dysk, na którym będzie instalowany system, a w dalszej kolejności do zdefiniowania podstawowych parametrów sieci - interfejsów sieciowych, agregacji łącza, tras statycznych i trasy domyślnej, DNS, a także hasła dostępu do konsoli webowej.

Po pomyślnym zakończeniu instalacji można porzucić już konsolę systemu oraz odłączyć od niego klawiaturę i monitor, ponieważ całość administracji będzie można prowadzić z poziomu przeglądarki internetowej. Koniecznie pamiętaj o ustawieniu hasła do konta root i dostępowego do konsoli webowej.


TOP 200