France Telecom zamierza przejąć brytyjskiego operatora komórkowego Orange

Dzięki transakcji z Vodfone AirTouch, szacowanej na 44 mld USD, francuski operator zyskałby licencję na uruchomienie sieci komórkowej tzw. trzeciej generacji na terenie Wlk. Brytanii.

France Telecom i Vodafone AirTouch prowadzą rozmowy dotyczące przejęcia przez francuski koncern należącego do Vodafone brytyjskiego operatora telefonii komórkowej Orange. Wartość prawdopodobnej transakcji szacowana jest na 44 mld USD.

Według dziennika Financial Times, do oficjalnego ogłoszenia transakcji może dojść na początku przyszłego tygodnia. Miałaby ona być zrealizowana po części w gotówce, po części w formie wymiany akcji.

Przedstawiciele obu firm dotąd nie chcieli skomentować tych doniesień.

Vodafone musi pozbyć się Orange, aby spełnić wymagania Komisji Europejskiej związane z finalizacją fuzji z niemieckim koncernem Mannesmann. Wartość tej transakcji szacowana jest na ok. 164 mld USD.

Pozyskane ze sprzedaży fundusze miałyby m.in. pokryć zobowiązania, jakie Vodafone ma wobec rządu brytyjskiego za kupno licencji na uruchomienie sieci komórkowej tzw. trzeciej generacji (3G). Kosztowała ona brytyjskiego operatora prawie 8,8 mld USD. Orange także kupił licencję na rozwijanie sieci 3G, co kosztowało go ponad 6 mld USD.

To właśnie ta licencja jest najważniejszym powodem chęci przejęcia Orange przez France Telecom, który wcześniej do przetargu wystawił spółkę NTL Mobile, utworzoną wraz z operatorem kablowym NTL Group. Ostatecznie wycofała się ona jednak z walki o przyznanie licencji na sieci 3G na rynku brytyjskim.

Oprócz francuskiego operatora, zamiar przejęcia Orange wyrażają także takie firmy, jak holenderski operator Koninklijke oraz amerykański WorldCom. Analitycy rynku twierdzą jednak, że francuska oferta prawdopodobnie nie zostanie przebita przez konkurentów.

***

Mannesmann zgadza się na połączenie z Vodafone Airtouch

Mannesmann kupuje Orange za 33 mld USD

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200