France Telecom przejmuje kontrolę nad Global One

Francuski operator odkupuje 71% udziałów konsorcjum, należących do Deutsche Telekom i Sprinta.

Potwierdziły się przewidywania, że France Telecom (FT) zamierza przejąć kontrolę nad międzynarodową firmą telekomunikacyjną Global One, będącą spółką joint venture francuskiego operatora, Deutsche Telekom (DT), i amerykańskiego Sprinta. Ta ostatnia firma w październiku ub.r. w związku z połączeniem się z MCI WorldCom poinformowała o planach wycofania się z uczestnictwa w spółce.

France Telecom kupi od Deutsche Telekom udziały Global One za kwotę 2,76 mld USD i spłaci 188,5 mln USD długu, jaki ma wobec DT w związku z przystąpieniem do Global One. Jednocześnie odkupi od Sprinta udziały o wartości 1,13 mld USD i spłaci mu dług w wysokości 276 mln USD. W wyniku transakcji francuski operator przejmie ok. 71% udziałów posiadanych przez DT i Sprinta.

Zawarte umowy dotyczą też zobowiązań wobec klientów korzystających z międzynarodowych usług Global One. FT zobowiązał się świadczyć je co najmniej przez najbliższe dwa lata.

Już od pewnego czasu było wiadomo, że trzech operatorów zamierza zmienić plany, co do swojego udziału w Global One. Zmiany były nieuniknione, zwłaszcza po zapowiedzi Sprinta o połączeniu się z MCI WorldCom. Do końca nie było jednak jasne, kto miałby przejąć kontrolę nad konsorcjum świadczącym międzynarodowe usługi transmisji głosu i danych dla klientów korporacyjnych. W ubiegłym tygodniu francuski i niemiecki operator zapowiedzieli, że nowym właścicielem zostanie ta strona, która zaoferuje wyższą cenę.

***

Sprint wycofa się z Global One

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200