France Telecom odkupuje od Vodafone swoje akcje

Brytyjski operator odsprzeda za 11,6 mld euro akcje FT, które nabył w związku z ubiegłoroczną sprzedażą FT operatora telefonii komórkowej Orange.

France Telecom odkupi za gotówkę od Vodafone, największego operatora telefonii komórkowej, pakiet 10% swoich akcji. Transakcja, której wartość wyniesie ok. 11,6 mld euro, jest związana z umową sprzedaży francuskiemu operatorowi akcji Orange, operatora komórkowego, którego FT przejął od Vodafone w ub.r.

Przejęcie Orange przez FT zostało zaakceptowane przez Komisję Europejską w sierpniu ub.r. Wartość tej transakcji oszacowano wtedy na ok. 40 mld USD. Francuski operator zapłacił brytyjskiemu Vodafone za przejmowaną firmę w gotówce i własnymi akcjami, które teraz odkupuje. Ta ostatnia operacja będzie rozłożona na trzy raty, z których ostatnia ma zostać zrealizowana w marcu przyszłego roku.

Zobacz również:

  • Ponure prognozy Intela
  • Musk wycofał ofertę kupna Twittera

Jednocześnie FT zapowiedział spłatę do połowy marca br. pożyczki w wysokości 2,15 mld euro, zaciągniętej od Vodafone.

Środki na odkupienie akcji mają pochodzić ze sprzedaży akcji Orange, wprowadzonych na giełdę na początku tego miesiąca. Na razie debiut tej spółki okazał się nieudany, ponieważ przewidywana wartość jej akcji została wyceniona znacznie poniżej oczekiwań France Telecom. Zamiast spodziewanych 91-137 mld USD, Orange został wyceniony na 51,6-60,6 mld USD.

Francuski koncern telekomunikacyjny w ub.r. kupił także 35% akcji Telekomunikacji Polskiej SA i ma możliwość wykupienia dalszych 10% do sierpnia br. Jednakże - jak podała agencja Reuters - Michael Bon, prezes FT, zapowiedział, że jego koncern nie zamierza w tym roku zwiększać udziału w kapitale TP SA ani wykorzystać opcji kupna akcji.

***

Komisja Europejska zatwierdziła połączenie France Telecom i Orange

France Telecom przejmuje Orange

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200