France Telecom i Deutsche Telekom chcą wspólnie pracować nad nowymi usługami

Współpraca obu operatorów ma być ukierunkowana na stworzenie rozwiązań technologicznych pozwalających na świadczenie nowych usług telekomunikacyjnych. Jej efekty zapewnie zostaną rozszerzone na Orange i Erę w Polsce.

Wstępne plany zakładają m.in. nawiązanie szerszej współpracy w zakresie współdzielenia infrastruktury, rozwoju usług dostępu do szerokopasmowego Internetu, roamingu sieci WiFi oraz międzynarodowych usług telekomunikacyjnych. Planowana jest również standaryzacja infrastruktury technicznej obu operatorów. Może to oznaczać, że w przyszłości obie firmy będą wspólnie świadczyły niektóre usługi telekomunikacyjne.

Wedle zapowiedzi, France Telecom i Deutsche Telekom prowadzić będą również wspólne prace badawczo-rozwojowe m.in. w zakresie standardów bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami Machine-2-Machine (M2M) oraz technologii pozwalających na świadczenie usług operatorskich wideo (o pracach R&D prowadzonych w Orange Labs w Polsce piszemy na stronie 14). Zawarte porozumienie określa również warunki potencjalnej współpracy obu koncernów w innych dziedzinach technologicznych. Według nieoficjalnych doniesień, w przyszłości współpraca France Telecom i Deutsche Telekom może dotyczyć m.in. międzynarodowych usług z zakresu telemedycyny i rozwiązań multimedialnych dedykowanych dla rynku motoryzacyjnego.

Zobacz również:

  • Nowe technologie są koniecznym warunkiem rozwoju

Zdaniem ekspertów, współpraca dwóch firm - zaliczanych do trójki największych operatorów usług telekomunikacyjnych w Europie - będzie ukierunkowana przede wszystkim na konkurencję z brytyjskim Vodafone i hiszpańską Telefónicą. Przedstawiciele France Telecom i Deutsche Telekom zapowiadają jednak, że współpraca technologiczna - zwłaszcza w zakresie standaryzacji technologii komunikacyjnych M2M - będzie otwarta również dla innych operatorów.

Warto dodać, że France Telecom jest właścicielem większościowych udziałów w Telekomunikacji Polskiej i PTK Centertel (Orange). Z kolei Deutsche Telekom od stycznia 2011 r. jest właścicielem Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era). Nie wiadomo na razie w jakim stopniu współpraca obu firm odbije się na polskim rynku. Trzeba jednak pamiętać, że Grupa TP świadczy usługi IT dla centrali we Francji, a część prac badawczo-rozwojowych Grupy jest prowadzonych w Warszawie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200