France Telecom i Deutsche Telekom będą współpracować

Współpraca obu operatorów ma być ukierunkowana na stworzenie rozwiązań technologicznych pozwalających na świadczenie nowych usług telekomunikacyjnych.

Efekty zapewne zostaną rozszerzone na Orange i Erę w Polsce. Wstępne plany zakładają m.in. nawiązanie szerszej współpracy w zakresie współdzielenia infrastruktury, rozwoju usług dostępu do szerokopasmowego Internetu, roamingu sieci WiFi oraz międzynarodowych usług telekomunikacyjnych. Planowana jest również standaryzacja infrastruktury technicznej obu operatorów. Może to oznaczać, że w przyszłości obie firmy będą wspólnie świadczyły niektóre usługi telekomunikacyjne.

Według zapowiedzi, France Telecom i Deutsche Telekom prowadzić będą również wspólne prace badawczo-rozwojowe, m.in. w zakresie standardów bezprzewodowej komunikacji między urządzeniami Machine-2-Machine (M2M) oraz technologii pozwalających na świadczenie usług operatorskich wideo (o pracach R&D prowadzonych w Orange Labs w Polsce piszemy na stronie 14). Zawarte porozumienie określa również warunki potencjalnej współpracy obu koncernów w innych dziedzinach technologicznych. Według nieoficjalnych doniesień, w przyszłości współpraca France Telecom i Deutsche Telekom może dotyczyć m.in. międzynarodowych usług z zakresu telemedycyny i rozwiązań multimedialnych dedykowanych dla rynku motoryzacyjnego.

Zdaniem ekspertów, współpraca dwóch firm - zaliczanych do trójki największych operatorów usług telekomunikacyjnych w Europie - będzie ukierunkowana przede wszystkim na konkurencję z brytyjskim Vodafone i hiszpańską Telefónicą. Przedstawiciele France Telecom i Deutsche Telekom zapowiadają jednak, że współpraca technologiczna - zwłaszcza w zakresie standaryzacji technologii komunikacyjnych M2M - będzie otwarta również dla innych operatorów.

Warto dodać, że France Telecom jest właścicielem większościowych udziałów w Telekomunikacji Polskiej i PTK Centertel (Orange). Z kolei Deutsche Telekom od stycznia 2011 r. jest właścicielem Polskiej Telefonii Cyfrowej (Era). Nie wiadomo na razie, w jakim stopniu współpraca obu firm odbije się na polskim rynku. Trzeba jednak pamiętać, że Grupa TP świadczy usługi IT dla centrali we Francji, a część prac badawczo-rozwojowych Grupy jest prowadzona w Warszawie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200