France Telecom-Orange i Alcatel-Lucent uruchamiają kanał optyczny o przepływności 400 Gb/s

Firmy France Telecom-Orange i Alcatel-Lucent zbudowały kanał optyczny o przepływności 400 Gb/s. Jest to pierwsze tego rodzaju rozwiązanie na świecie, które firmy wdrożyły w komercyjnym połączeniu obsługującym komunikację między Paryżem i Lyonem.

Połączenie wykorzystuje technologię DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing; zagęszczone multipleksowanie wielu sygnałów optycznych, mających różne długości, w jednym łączu) i 44 fale optyczne (każda o innej długości), dlatego może transmitować dane z szybkością 17,6 terabita na sekundę (Tb/s). Połączenie jest obsługiwane przez specjalny układ scalony zbudowany przez Alcatel-Lucent (zaprojektowany w firmowym laboratorium Bell Labs).

Układ nosi nazwę Photonic Service Engine (PSE) i może znaleźć zastosowanie głównie w regionalnych sieciach komputerach, sieciach Metro oraz w sieciach długodystansowych, eksploatowanych przez firmy telekomunikacyjne, dostawców treści internetowych oraz przez firmy z sektora ASP (Application Service Provider).

Zobacz również:

  • Orange uruchamia międzymiastowe łącze o prędkości 400 Gb/s

Pierwszym użytkownikiem, który przetestuje funkcjonalność nowej technologii (oferującej 4 razy większą przepustowość niż to było możliwe do tej pory) w rzeczywistych warunkach, będzie RENATER - organizacja pożytku publicznego, która zarządza siecią telekomunikacyjną dla instytucji technicznych, edukacyjnych i naukowo-badawczych we Francji oraz jest klientem działu usług biznesowych Orange (Orange Business Services).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200