Framework dla partnerów Adobe stworzony w Polsce

TETRAPOD - bo tak nazywa się produkt opracowany przez polskich specjalistów Adobe - ma ułatwić partnerom tworzenie aplikacji internetowych. "Mają one rozwiązywać konkretne problemy klientów, obudowując np. proces składania w urzędzie wniosku o zarejestrowanie lub wyrejestrowanie samochodu" - mówi Tadeusz Chełkowski, dyrektor ds. rozwoju biznesu w Adobe w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

"Wykorzystaliśmy schematy typowych procesów obowiązujących w urzędzie, banku, gdzie ‘konwersacja’ z klientem odbywa się za pośrednictwem wymiany kilku, wymaganych prawem dokumentów. Przypomina to komunikację mailową, ale przeprowadzana jest ona w obrębie jednej aplikacji, która zarządza i rejestruje poszczególne etapy całego procesu" - dodaje.

Jak wspominają przedstawiciele polskiego oddziału , partnerzy co prawda uważalim że firma ta oferuje ciekawe komponenty (np. Adobe AIR), które można wykorzystać do budowy komercyjnych rozwiązań, ale sami nie chcieli już ich tworzyć. Przedstawiciele polskiego oddziału postanowili ułatwić im to przygotowując prototyp rozwiązania, który można pokazać klientom. Prototyp bazuje właśnie na framework’u TETRAPOD. Dzięki nowemu podejściu Adobe pozyskało nawet kolejnego klienta - jeden z banków działających w Polsce.

TETRAPOD to rozwiązanie pozwalające na budowanie aplikacji bazujących na formularzach z możliwością łatwego dostosowania do potrzeb klienta. Nazwa ma związek z faktem, że TETRAPOD składa się z czterech głównych funkcji: katalogu formularzy, modułu zarządzania nimi, modułu zarządzania dokumentami towarzyszącymi oraz części odpowiadającej za zmianę ustawień systemu. Sam framework jest oferowany bezpłatnie. Niewykluczone, że będzie rozwijany - w całości lub częściowo - w modelu open source. Do używania gotowej aplikacji potrzebne są już jednak licencje na niektóre, wykorzystane w niej rozwiązania Adobe.

Obecnie polski oddział Adobe pracuje nad stworzeniem za pomocą TETRAPOD nakładki na system SAP. Dzięki niej będzie można offline przygotować dokumenty - np. podczas podróży samolotem - a potem zsynchronizować je z systemem ERP. System będzie działał na podobnej zasadzie jak poczta, ale całym procesem będzie zarządzał Lifcycle Content Management System. Kilku pierwszych partnerów Adobe w Polsce - m.in. firmy Genesys Systems, , NetLine - tworzy już własne aplikacje w oparciu o TETRAPODA.

Co ważne TETRAPOD to pomysł od początku do końca zrealizowany w Polsce przez dział PRESALES Adobe Polska. Rozwiązanie to jest już jednak promowane na całym świecie przez korporację jako wersja demo. Jak przyznaje Tadeusz Chełkowski, przekonanie centrali do projektu wymagało pewnego wysiłku, ale opłaciło się. "Obecnie prowadzone są prace nad końcową wersją TETRAPODA. Chcemy tak uprościć ten , że nawet średniej klasy programista Adobe Flex - bez czytania instrukcji - będzie mógł w dwie godziny stworzyć własną aplikację na jego bazie. Stworzenie tak prostego w rozwoju rozwiązania to chyba najtrudniejsza część projektu" - konkluduje Tadeusz Chełkowski.


TOP 200