Foxconn wchodzi do Łodzi

Sprzedając fabrykę, Dell potwierdza, że własna produkcja sprzętu komputerowego to mało opłacalny biznes. Foxconn zyskuje zaś kolejny europejski przyczółek.

Uważnych obserwatorów rynku IT decyzja amerykańskiego producenta nie powinna dziwić. Dell chce odbudować pozycję lidera na rynku komputerów osobistych i szuka oszczędności. Outsourcing produkcji sprzętu to od lat standard w światowej branży IT. Teraz po prostu przyszedł czas na Della. Dzięki ulokowaniu fabryki w Łodzi będziemy mieli okazję analizować ten proces naprawdę z bliskiej perspektywy. Interesujące mogą być również plany tajwańskiej spółki po przejęciu fabryki Della. Niestety do momentu zamknięcia tego numeru nie otrzymaliśmy odpowiedzi z biura prasowego firmy. Niewykluczone, że Foxconn będzie produkować w Łodzi sprzęt również dla innych koncernów. Lista klientów i produktów tej firmy jest długa i obejmuje większość znanych marek. W Europie Foxconn ma już zakłady m.in. w Czechach, gdzie plasuje się w czołówce tamtejszych eksporterów.

News z polskiego Della

Komunikat o planowanym przeniesieniu prawa własności łódzkiego zakładu produkcyjnego do Foxconn pojawił się na początku grudnia. Strony zapewne dobiły już targu, jednak tak istotna transakcja musi zyskać również aprobatę odpowiednich organów nadzoru Unii Europejskiej, a formalności potrwają zapewne kilka miesięcy.

Można przyjąć, że przekazane przez Della informacje to postanowienia umowy z tajwańskim producentem. Dell zostanie klientem Foxconn, a łódzki zakład będzie produkował dla Della sprzęt komputerowy - desktopy, notebooki, serwery i pamięci masowe. Ponadto, obecni pracownicy firmy Dell w Łodzi zachowają swoje miejsca pracy i stanowiska, po przejęciu zarządzania zakładem przez firmę Foxconn. Czy Foxconn przejąłby fabrykę i pozyskał Della jako klienta, nie akceptując jego warunków zarządzania fabryką? To tylko spekulacje, gdyż Dell nie udziela bliższych informacji o umowie. Gdyby się potwierdziły, byłaby to jednak szansa na uratowanie wizerunku firmy, który ucierpi w związku z faktem sprzedaży fabryki. Pierwsze pogłoski o możliwej transakcji z Foxconnem pojawiły się jeszcze w sierpniu 2008 r. (łódzka fabryka nie miała wówczas roku) i choć zdementowane przez Della, mogłyby być sygnałem ostrzegawczym, że należy liczyć się z takim rozwojem sytuacji. Zwłaszcza, że w styczniu 2009 r. koncern podał, iż w ciągu roku zamknie zakład w irlandzkim Limerick. W ten sposób jedyna fabryka produktów tej marki pracuje w Łodzi. Na początku października br. Dell ogłosił, że zamyka z kolei fabrykę w amerykańskim Winston-Salem.

W przesłanym komunikacie Dell argumentuje, że przeniesienie prawa własności fabryki na Foxconn oraz dostosowanie jej do nowych zadań "poprawi obsługę klientów w regionie EMEA oraz długofalowo wzmocni pozycję w Europie, na Bliskim Wschodzie i w Afryce" oraz że "podjęte działania umożliwią firmie Dell podniesienie wartości oferowanych rozwiązań poprzez uproszczenie globalnych procesów operacyjnych oraz poprawienie ich efektywności".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200