Fotografujemy dane

Gdzie wykonywany jest snapshot?

Wydawać by się mogło, że technologia snapshotów to funkcjonalność zarezerwowana tylko i wyłącznie dla drogich macierzy dyskowych. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. W stosie warstw między aplikacjami a fizycznym nośnikiem danych znajduje się kilka miejsc, w których mogą działać mechanizmy tworzenia kopii zapasowych. Można więc wyróżnić snapshoty oparte na hoście (w systemie plików, w menadżerze wolumenów) lub bazujące na kontrolerze (na macierzy lub innym urządzeniu w sieci).

Snapshoty oparte na systemie plików

Fotografujemy dane

Drzewo kopii migawkowych tworzonych po wykonaniu zabiegów administracyjnych

Wiele z dostępnych obecnie na rynku systemów operacyjnych oferuje swoim systemom plików własne mechanizmy tworzenia snapshotów. Na przykład można przywołać wspomniany wcześniej Windows Volume Shadow Services lub inne, takie jak: Novell Storage Services, OES-Linux w SUSE, Zettabyte File System w Solaris czy Mac OS X. Podstawową zaletą tych mechanizmów jest to, że są zawarte niejako w cenie systemu operacyjnego i nie wymagają zakupu żadnych dodatkowych licencji. Ponadto, są ściśle zintegrowane z systemem operacyjnym, a ich wykonanie zazwyczaj jest bardzo proste. Jeśli chcemy zabezpieczać w ten sposób dosłownie kilka systemów plików, zarządzanie nie będzie stanowiło poważniejszego problemu. Natomiast mogą one pojawić się przy większej liczbie zabezpieczanych systemów, kiedy każdy system plików i jego kopie migawkowe są zarządzane oddzielnie. Posiadanie heterogenicznego środowiska zmusza do poświęcenia znacznej ilości czasu do skonfigurowania na każdym z nich reguł polityki odpowiedzialnych za snapshoty.

Snapshoty z poziomu menadżera wolumenów (LVM)

Rozwiązanie to jest dostępne m.in. w: HP-UX Logical Volume Manager, Linux Enterprise Volume Management System, Microsoft Logical Disk Manager, Sun Solaris 10 ZFS oraz Symantec Veritas Volume Manager (Veritas Storage Foundation). Jego zaletą jest fakt, że technologia kopii migawkowych z poziomu menadżera wolumenów potrafi działać z wieloma systemami plikowymi. Wadą - konieczność wykupienia dedykowanej licencji na obsługiwany serwer.

Snapshoty z poziomu urządzenia NAS

Urządzenia typu Network Attached Storage charakteryzują się tym, że są dedykowane i zoptymalizowane pod kątem udostępniania plików użytkownikom poprzez sieć korzystającą z protokołu TCP/IP. Wraz z ich rosnącą popularnością na rynku, wzrastają również oferowane przez nie możliwości. Jedną z nich jest funkcjonalność ochrony danych poprzez kopie migawkowe. Zaletą robienia migawek z poziomu urządzenia NAS jest to, że można nimi objąć dane wszystkich użytkowników, którzy składują na nim swoje pliki. Często mechanizmy snapshotów w macierzach typu NAS oferują integrację z Windows VSS oraz z oprogramowaniem serwera i agentami backupu. Ponadto mają funkcje minimalizujące ilość wymaganej rezerwacji miejsca na potrzeby składowania kopii migawkowych. Najczęstszą ich wadą jest to, że korzystanie z kopii migawkowych wymaga często aktywacji dodatkowej licencji.


TOP 200