Fotografia w pikselach

Aparat cyfrowy staje się coraz bardziej przydatnym narzędziem w małej poligrafii. Przed zakupieniem konkretnego modelu warto jednak zastanowić się, jakiego typu fotografie i o jakich rozmiarach będziemy zamieszczać w przygotowywanych publikacjach. Wymagania dotyczące ostatecznej ich jakości pomagają w wyborze konkretnego modelu.

Aparat cyfrowy staje się coraz bardziej przydatnym narzędziem w małej poligrafii. Przed zakupieniem konkretnego modelu warto jednak zastanowić się, jakiego typu fotografie i o jakich rozmiarach będziemy zamieszczać w przygotowywanych publikacjach. Wymagania dotyczące ostatecznej ich jakości pomagają w wyborze konkretnego modelu.

Fotografia cyfrowa ma tę zaletę, że umożliwia znaczne skrócenie czasu - od wykonania zdjęcia do jego zamieszczenia w przygotowywanej publikacji. Znacząco zmniejsza się również liczba zniekształceń występujących np. w tradycyjnym procesie wywoływania filmu i jego skanowania (z negatywu bądź zdjęcia). Chociaż tradycyjna fotografia umożliwia w połączeniu ze skanerami o wysokiej rozdzielczości uzyskanie zdjęć w bardzo dużej rozdzielczości, pozwalających na wykonanie publikacji praktycznie dowolnych rozmiarów, to w prostych zastosowaniach DTP znakomicie sprawdzają się aparaty cyfrowe. Polscy amatorzy fotografii cyfrowej mogą obecnie wybierać zarówno spośród kilkudziesięciu modeli aparatów oferowanych przez kilkunastu producentów (Canon, Nikon, Olympus, Kodak), jak i rozwiązań informatycznych (Hewlett-Packard, Epson, Toshiba).

Podstawowe parametry

Fotografia w pikselach

Na wymiar

Mimo ogromnej różnorodności aparatów, w wielu modelach podstawowe elementy są takie same. Dotyczy to m.in. matryc CCD (które na skalę masową są wytwarzane przez zaledwie kilku producentów), a częściowo również obiektywów (zwłaszcza w przypadku modeli profesjonalnych). Na przykład w wielu aparatach różnych producentów stosowane są te same elementy CCD produkowane przez Sony, wysokiej klasy modele Hewlett-Packarda zawierają obiektywy Pentax itd.

Podstawowe parametry, którymi różnią się aparaty, to: rozdzielczość, typ obiektywu oraz pojemność i rodzaj pamięci. Oprócz tego występuje duża liczba dodatkowych funkcji, takich jak możliwość wykonywa- nia zdjęć seryjnych, panoramicznych, nagrywania sekwencji wideo, dźwięku, ręczna kontrola i regulacja punktu bieli, ostrości, migawki, przesłony, wprowadzania efektów specjalnych (artystycznych) itd. Praktyczna wartość tych funkcji zależy przede wszystkim od zastosowań i rodzaju fotografii wykonywanych przez użytkownika. Dlatego to on musi zdecydować, jakie parametry aparatu mają dla niego największe znaczenie.

Tanie modele, przeznaczone na rynek masowy, z reguły są urządzeniami automatycznymi, które nie umożliwiają konfiguracji lub sterowania parametrami rejestracji. Z kolei drogie aparaty pół- lub profesjonalne oferują najczęściej bardzo szeroki zakres dostępnych funkcji, których wykorzystanie wymaga dobrej znajomości urządzenia i technik fotografowania.

Optymalna rozdzielczość

Rozdzielczość dostępnych na rynku aparatów cyfrowych zawiera się obecnie w granicach ok. 1-5 mln pikseli wg przyjętych standardowo oznaczeń, co odpowiada wymiarom rejestrowanych obrazów - od 1154 x 866 pikseli do 2580 x 1936 pikseli (przy stosunku boków 4:3). Ostatnio pojawiają się zapowiedzi wprowadzenia do sprzedaży modeli o rozdzielczości przekraczającej 6 mln pikseli, np. Canon EOS D60 (wymiar obrazu - 3072 x 2048 pkt.).

Stosunek szerokości do wysokości zdjęcia może być odmienny w aparatach różnych producentów. Wynika to z parametrów matrycy CCD zastosowanej w konkretnym modelu. Standardowa wartość to 4:3, ale w niektórych modelach można spotkać proporcje krawędzi obrazu wynoszące 5:4 lub 3:2 (czyli tak jak w klasycznej fotografii).

Pomoc w sieci

Adresy stron internetowych, na których publikowane są testy i porównania aparatów cyfrowych

  • http://www.dpreview.com

  • http://www.steves-digicams.com

  • http://fotografia.idg.pl

  • Choć rozdzielczość nie jest jedynym parametrem wpływającym na użyteczność aparatu, to ma podstawowe znaczenie, gdy fotografie wykonywane są z przeznaczeniem do druku. Ogólnie można powiedzieć, że modele o rozdzielczości poniżej 2 mln pikseli są przeznaczone przede wszystkim do wykonywania zdjęć, które mają być publi- kowane na stronach WWW lub w formatach elektronicznych (np. wyświetlane bezpośrednio na ekranie monitora). Jeśli fotografia ma być drukowana, można przyjąć podstawową regułę, że do uzyskania dobrej jakości wymagana jest rozdzielczość 300 dpi (punktów na cal). Dlatego wybór odpowiedniego modelu aparatu cyfrowego zależy od wielkości publikowanych obrazów. Prosty rachunek wykazuje, że przy fotoaparacie o rozdzielczości 2 mln pikseli wielkość drukowanego obrazu nie powinna być większa niż ok. 14 x 10 cm (rozmiary zbliżone do pocztówki), a w przypadku modelu z matrycą zawierającą 5 mln punktów - 22 x 16 cm (nieco więcej niż połowa A4). Teoretycznie wynika z tego, że żaden aparat cyfrowy dostępny w masowej sprzedaży nie nadaje się do rejestracji fotografii, które mają być drukowane w formacie A4 lub większym. Nie zawsze jest to słuszne, na przykład przy drukowaniu plakatów lub obrazów, które są oglądane z większej odległości, z reguły wystarcza rozdzielczość 120-200 dpi. Efekt końcowy zależy również od rodzaju fotografii oraz przetworzenia przez oprogramo-wanie do edycji grafiki. Jeśli wy- konane zdjęcie już na komputerze jest poddawane kadrowaniu, to zmniejsza się jego efektywna rozdzielczość.

    W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

    TOP 200