Fotel pod okiem komputera

Pamiętając o tym, że dokumentacja inżynierska to nie tylko rysunki techniczne i karty technologiczne, lecz także elementy zdjęcia i zbiory tworzone przez inne oprogramowanie (w rodzaju arkuszy kalkulacyjnych, edytorów tekstu i wyników obliczeń), nowoczesne systemy CAD powinny umożliwiać wysoki poziom archiwizacji dokumentów, łatwość wprowadzania zmian i wymianę informacji między użytkownikami pracującymi w sieci. Pożądany jest więc system, który pozwoli na opisanie wszystkich użytkowników firmy, a tym samym odtworzenie jej struktury, określi ich kompetencje i zakres dostępu do dokumentacji. Kolejnym, ważnym zadaniem jest pełna archiwizacja i uporządkowanie dotychczasowej dokumentacji istniejącej na papierze, prowadzenie bieżącej ewidencji projektów gotowych i w toku oraz zapisywanie historii zmian dotyczących danego dokumentu. Ponadto system powinien zapewnić obsługę cyklu, który musi przejść każdy dokument, aby mógł być skierowany do realizacji. Ważnym jego składnikiem powinna być możliwość łatwego wprowadzania zmian graficznych i tekstowych przez osoby do tego upoważnione. Łatwość wymiany danych między użytkownikami pracującymi w sieci musi być wsparta możliwością wymiany danych pomiędzy różnymi systemami CAD, numerycznymi ośrodkami obróbczymi i obrabiarkami sterowanymi numerycznie.

Komputery powinny nie tylko wspomagać prace rysunkowe poprzez tworzenie rzutów prostokątnych z jednego rysunku perspektywicznego czy też wykorzystywanie graficznej i relacyjnej bazy okuć i akcesoriów, ale przede wszystkim umożliwić zarządzanie wieloma dokumentacjami pochodzącymi często z różnych branż. Wraz z rozwojem zastosowania komputerów w procesie projektowania istotnego znaczenia nabiera problem koordynacji prac nad wieloma rysunkami, ich przeglądanie i archiwizacja.

Wytrzymałość

W obecnym czasie, w świetle wymagań standardu ISO 9000, szczególnej wagi nabiera sztywnościowo-wytrzymałościowa ocena przyszłego wyrobu. Dotychczasowa praktyka badania mebli sprowadza się do określania ich jakości w drodze niszczących prób statycznych i dynamicznych. W przypadku negatywnych wyników badań wyrobów gotowych pociąga to za sobą poważne koszty zmian konstrukcyjno-technologicznych. Producentom mebli zależeć zatem powinno na otrzymaniu takich narzędzi wspomagających prace konstrukcyjne, za pomocą których można zbadać projektowany mebel przed uruchomieniem czynności wdrożeniowych. Pomijając więc zawiłość równań matematycznych opisujących sztywność i wytrzymałość mebli skrzyniowych czy szkieletowych, a wykorzystując przyjazne dla użytkownika metody numeryczne, w schemat systemów CAD włączyć należy moduły obliczeń sztywnościowo-wytrzymałościowych (rys. 6).

Autoryzacja i aktualizacja

Przygotowana dokumentacja konstrukcyjna przed przekazaniem na produkcję kierowana jest do autoryzacji przez głównego konstruktora. W przypadku jej poprawności zapada decyzja o przekazaniu materiałów do wykorzystania w pionie produkcyjnym wraz z jednoczesnym jej archiwizowaniem w dziale konstrukcyjnym. Przekazanie za potwierdzeniem dokumentacji na produkcję związane jest z jej rozdzieleniem między kierowników zakładów, kierowników wydziałów, mistrzów oraz stanowiskami roboczymi, na których wykonywane będą wyrysowane detale. Podczas użytkowania dokumentacji produkcyjnej mogą pojawić się sugestie jej poprawy. Wówczas propozycje zmian negocjowane są w drodze służbowej i przekazywane głównemu konstruktorowi. Z chwilą ich akceptacji wydawana jest dyspozycja dotycząca naniesienia zmian w dokumentacji już istniejącej przez inżynierów biura konstrukcyjnego. Zmiany te powtórnie są autoryzowane przez głównego konstruktora, archiwizowane w postaci zapisania plików i przesłane do pionu produkcyjnego w celu zastąpienia dokumentacji dezaktualizowanej.

Wysoką jakość dokumentacji uzyskuje się w tym przypadku poprzez współbieżność projektowania i system autoryzacji poszczególnych etapów tworzenia dokumentacji rysunkowej, zapewniony standardowymi narzędziami programowymi systemów CAD/CAM.

Zarządzanie produkcją

Komputerowe wspomaganie sterowania produkcją rozpoczyna się już w momencie opracowywania zamówień sprzedaży i zleceń produkcji (rys. 7), dokumentacji zestawieniowej listy podzespołów, elementów i surowców wraz z marszrutą technologiczną (rys. 8). Jednak zapewnianie jakości produkcji powinno rozpocząć się wraz z planowaniem potrzeb materiałowych i pracy magazynów.

W systemach komputerowych, służących do zarządzania przedsiębiorstwem, standardowo wbudowano procedury kontrolne, które należy jedynie wykorzystać w sposób właściwy dla logistyki prowadzenia magazynów. System kontroli stanu zapasów ma szczególne znaczenie przy planowaniu produkcji na wyroby o bardzo kosztownych składnikach surowcowych. Ponadto pozwala on na utrzymywanie wielkości zapasów na minimalnych poziomach i rezerwowanie surowców pod konkretne zlecenia produkcyjne lub wymagania klienta. Wdrożenie systemów komputerowych pozwala sterować procesem produkcyjnym poprzez identyfikację wyrobów i elementów. Realizowane w tych przypadkach procedury awizowania, sterowania i oceny produkcji wynikają z rutynowych algorytmów programów wspomagających procesy produkcyjne w dowolnych standardach JIT, MRP, KANBAN itd.


TOP 200