Fortinet ma już 20 lat

Bezpieczeństwo firmowych zasobów IT i ochrona strategicznych danych stały się priorytetem dla przedsiębiorstw na całym świecie. Fortinet już od dwóch dekad wspiera organizacje w cyberochronie, pomagając im skuteczniej wdrażać narzędzia cyfrowej transformacji.

W 2000 roku dwaj menedżerowie z Doliny Krzemowej, bracia Ken i Michael Xie założyli spółkę, która dwadzieścia lat później zalicza się do ścisłej światowej czołówki firm zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Z narzędzi Fortinet korzystają korporacje, wielkie zakłady produkcyjne, administracja szczebla centralnego, samorządowego czy przedsiębiorcy sektora MSP. Niezależnie od sektora czy wielkości firmy, przedsiębiorcy otrzymują skuteczny oręż do walki o bezpieczeństwo procesów w swoich organizacjach.

Internet ważny jak nigdy dotąd

Konferencja Fortinet Security Day to coroczne spotkanie ekspertów z dziedziny cyberbezpieczeństwa z przedsiębiorcami, dystrybutorami, partnerami i integratorami rozwiązań z zakresu ochrony danych. W tym roku konferencja była jednocześnie obchodami dwudziestolecia Fortinet. Obchodami charakterystycznymi dla naszych czasów – spotkanie z ekspertami i gośćmi Fortinet odbywało się w formule on-line, gromadząc ponad 1200 aktywnych uczestników wydarzenia.

Zobacz również:

  • Fortinet. Bezpieczeństwo absolutne
  • Jak zabezpieczać systemy OT
  • Ekosystem cyfrowych zmian. Podcasty Computerworld TOP200
Fortinet ma już 20 lat

Jolanta Malak, dyrektor generalny Fortinet w Polsce

Przez tak długi okres na rynku zmieniło się praktycznie wszystko. Dziś przedsiębiorstwa funkcjonują w innej rzeczywistości technologicznej i narażone są na inne zagrożenia niż dekadę czy dwie temu. „Obecnie środowisko jest bardzo skomplikowane. Pojawiły się nowe narzędzia, aplikacje, nowy ruch sieciowy. Mamy zupełnie inne technologie – samochody autonomiczne, Internet Rzeczy, technologie mobilne, inteligentne fabryki” – wyliczał gość specjalny konferencji, Alain Sanchez, CISO Fortinet na region EMEA.

Pandemia to wzmożony czas ataków na rozproszoną strukturę organizacji

„Jeszcze nigdy Internet nie był tak ważny i jeszcze nigdy nie potrzebował takiej ochrony jak dziś”. Dane są rozproszone na setkach czy tysiącach urządzeń, również bezpieczeństwo musi nadążać za tą zmianą architektury. Eksperci Fortinet wymieniają kilka elementów zapewnienia bezpieczeństwa danych we współczesnym środowisku IT (infrastrukturze chmurowej, tradycyjnej, hybrydowej). To między innymi sieć, która pozwala na bezpieczny dostęp do zasobów chmurowych i tradycyjnych środowisk, zapewnienie bezpieczeństwa samej platformy chmurowej i bezpieczeństwo coraz popularniejszych kontenerów oraz bezpieczeństwo samych aplikacji SaaS.

Ciągły rozwój produktów

Paleta narzędzi chroniących przedsiębiorstwa przed zewnętrznymi (czy wewnętrznymi) atakami cały czas ewoluuje, dostosowując się do zmiennych wektorów ataków, starając się być o krok przed cyberprzestępcami. To ważne szczególnie dziś, gdy wiele firm musiało przestawić się na zdalny model pracy, działać w rozproszeniu geograficznym, jednocześnie chcąc zachować ciągłość działań i dostęp do firmowych zasobów. Pandemia to wzmożony czas ataków na rozproszoną strukturę organizacji. Dobrze, że organizacje przywiązują coraz większą wagę do bezpieczeństwa. „Świadomość cyberbezpieczeństwa jest bardzo wysoka. 3 lata temu w naszym globalnym badaniu poniżej 50% ankietowanych uważało cyberbezpieczeństwo za priorytet w ich organizacjach. Obecnie to aż 88%” – tak Jolanta Malak, regionalny dyrektor Fortinet w Polsce skomentowała wyniki najnowszego badania Fortinet „Zabezpieczenie środowiska IT i ciągłości biznesowej w firmach w czasie pandemii COVID-19”. Takie wyniki nie powinny dziwić – od wiosny trwa „przyspieszony kurs” transformacji cyfrowej, ponad 1/3 organizacji z powodu pandemii weszła szybciej w rozwiązania chmurowe, niż wynikałoby to z ich strategicznych planów. 84% pracowników badanych przez Fortinet firm przeszło na pracę zdalną, a 20% ankietowanych organizacji już zapowiedziało, że po pandemii utrzymają ten model pracy. Póki co jednak - jak zaznaczyła Jolanta Malak, narzędzia muszą być dostosowane do tego, że pandemia będzie jeszcze trwała. „Unowocześniamy je. Ważna jest ciągła modernizacja rozwiązań” – dodała dyrektor Fortinet w Polsce. A tych w portfolio producenta ciągle przybywa i dostosowują się one, jak wyjaśniał Robert Dąbrowski, SE Manager Fortinet, do zmieniających się wymogów sieci w dobie transformacji cyfrowej. Warto wymienić choćby kilka, takich jak zapory sieciowe FortiGate, Fortinet Secure SD-WAN dla systemów OT i IT czy rozwiązania architektury dostępowej w modelu Zero Trust, pozwalające na bezpieczne uwierzytelnienie w sieci czy FortiSIEM.

Bezpieczeństwo dla każdego

O tym, jak w praktyce rozwiązania Fortinet odpowiadają potrzebom organizacji opowiadali specjaliści tej firmy podczas prezentacji wdrożeń realizowanych na polskim rynku. Sebastian Szydełko, Major Account Manager Fortinet mówił o zabezpieczeniu informatycznym instytucji centralnej administracji publicznej. W marcu 2020 pandemia przedefiniowała model pracy, podmiot musiał w ciągu kilku dni przełączyć się na pracę zdalną. Równocześnie nasiliły się ataki na infrastrukturę, mające na celu zablokowanie ciągłości działania i utratę reputacji. „Naszą propozycją dla tego klienta był Fortinet Security Fabric, rozwiązanie zapewniające bezpieczeństwo sieci, widoczność i kontrolę zarówno we wdrożeniach chmury publicznej, jak i prywatnej” – wyjaśniał Sebastian Szydełko. Również wdrożono w instytucji system podwójnej autentykacji czy system FortiMail. Dzięki architekturze Fortinet Security Fabric instytucja mogła bezpiecznie wdrażać nowe usługi dla sektora publicznego.

Fortinet ma już 20 lat

Inny przykład wdrożenia to segmentacja sieci w banku zaliczanym do 5 największych w Polsce – 300 oddziałów, 4500 bankomatów. Projekt realizowany był w związku z modernizacją sieci w centrum przetwarzania danych w celu zwiększenia jej przepustowości. Centralnym elementem wdrożenia Fortinet były 4 urządzenia FortiGate, zaś uzupełnieniem inne produkty, np. FortiAuthenticator, FortiAnalyzer czy FortiManager. „Segmentacja sieci, jaką przeprowadziliśmy, gwarantuje odpowiedni poziom ochrony zasobów i ogranicza wyciek danych” – tłumaczył podczas konferencji Wojciech Ciesielski, Major Account Manager Fortinet. Dedykowane rozwiązanie, stworzone specjalnie dla banku już weszło na stałe do portfolio Fortinet i jest dostępne dla innych klientów.

Fortinet ma już 20 lat

Moment wręczania wyróżnień dla partnerów i integratorów Fortinet

Ekosystem partnerski stanowi dla Fortinet istotny element strategii biznesowej, również na rynku polskim

To tylko dwa z wielu wdrożeń, jakie cały czas mają miejsce na polskim rynku. Pokazują jednak, w jaki sposób Fortinet podchodzi do realizacji projektów, dobierając rozwiązania najlepiej odpowiadające specyfice wyzwania bezpieczeństwa. Skuteczność realizacji projektów wdrożeniowych i dostarczenie pożądanych przez organizację rozwiązań jest między innymi możliwe dzięki ścisłej współpracy producenta z integratorami i partnerami. Ekosystem partnerski stanowi dla Fortinet istotny element strategii biznesowej, również na rynku polskim. Niektórzy z partnerów czy integratorów wspierają producenta od samego początku jego działalności rynkowej. Dlatego Fortinet postanowił podczas jubileuszowej konferencji wyróżnić tych z nich, którzy mieli i mają istotny wkład w rozwój sprzedaży produktów na polskim rynku. To 5 firm szczególnie związanych z Fortinet - Point, S&T, Atende, Orange oraz Veracomp.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200