Forrester: za pięć lat 27 mln Europejczyków będzie miało szerokopasmowy dostęp do Internetu

Firma analityczna przewiduje, że w najbliższych latach na Starym Kontynencie nastąpi dynamiczny rozwój rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu. Ma on zostać zdominowany przez ofertę koncernów telefonicznych i kablowych, podczas gdy mniejsi operatorzy będą zmuszeni do wycofania się z niego.

Według analityków Forrester Research, w najbliższych latach nastąpi dynamiczny rozwój europejskiego rynku szerokopasmowego dostępu do Internetu. Firma szacuje, że do 2005 r. z tego typu usług w Europie będzie korzystać ok. 18% gospodarstw domowych (0,2% w roku 1999), co oznacza, że liczba takich abonentów wyniesie 27 mln.

"Wymagania co do szerokości pasma transmisji będą w najbliższych latach szybko rosnąć, a operatorzy będą zmuszeni do zwiększenia przepustowości co najmniej do 128 Kb/s" - mówi Lars Godell, analityk z Forrestera.

Raport "European Broadband Takes Off" przewiduje, że z rynku wkrótce znikną mniejsze firmy świadczące usługi dostępowe i zostanie on zdominowany przez koncerny telefoniczne i kablowe. Ponadto w wyniku gwałtownego rozwoju dojdzie do znacznego spadku opłat ryczałtowych za dostęp do sieci. Do roku 2002 prawdopodobnie w większości krajów Starego Kontynentu spadną one do poziomu poniżej 30 euro miesięcznie - przewidują analitycy.

Najszybciej rozwijającym się regionem Europy jest obecnie Skandynawia, gdzie w ciągu najbliższych 5 lat z szerokopasmowego dostępu do Internetu będzie korzystać 36-40% gospodarstw domowych. Na drugim miejscu powinna znaleźć się Holandia (28%), a następnie Niemcy (25%) i Wlk. Brytania (20%). We Francji wskaźnik ten szacowany jest na ok. 11%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200