Forrester: nie pomijać Windows Vista!

Według raportu przedstawionego przez Forrester Research, firmy powinny się dobrze zastanowić zanim zdecydują się pominąć uaktualnienie Windows XP do Vista, a nawet powinny wykonać taką migrację jak najszybciej.

W raporcie "Building the Business Case for Windows Vista" firma badawcza stwierdza, iż istnieje kilka powodów szybkiego uaktualnienia, nie mówiąc już o rezygnacji z pomysłu pominięciu Vista i poczekaniu na Windows 7, co wielu użytkowników Windows XP rozważą jako poważną opcję.

Forrester podaje kilka powodów, które przemawiają za szybkim uaktualnieniem, w tym również fakt, że istnieje niewiele realnych alternatyw, głównie z powodu mocnego zakorzenienia Windows w przedsiębiorstwach. Badania sprzętu przeprowadzone przez firmę pokazują, iż Windows jest systemem operacyjnym 99 proc. desktopów w Ameryce Północnej i Europie. Ponadto, Windows jest systemem operacyjnym 97 proc. pecetów w małych firmach.

W raporcie podano, że chociaż Mac OS i Linux cieszą się bardzo dobra opinią, przejście tysięcy użytkowników z platformy Windows na inną platformę jest rozwiązaniem nie do wykonania dla większości firm. Ponadto użytkownicy potrzebują na bieżąco wsparcia systemu operacyjnego Windows ze strony Microsoftu i niezależnych dostawców oprogramowania. Forrester zauważa, że wygaśniecie poszczególnych etapów wsparcia poszerzonego i łatek bezpieczeństwa dla Windows 2000 i XP oraz fakt, że Windows 7 nie pojawi się wcześniej niż w roku 2010, to istotne powody, dla których użytkownicy powinni odświeżyć swoje desktopy.

Dwa inne powody, przemawiające za migracją, to prawdopodobna niedostępność Windows XP po 30 czerwca 2008 r, oraz niepewność, co do "kalendarza" Windows 7. Microsoft przedłużył już czas żywota XP i Forrester przewiduje, że nie uczyni tego ponownie. Ponadto raport stwierdza, iż niepewność co do dostępności i zawartości Windows 7 może być poważnym problemem dla tych, którzy chcą pominąć etap uaktualnienia do Vista.

Firma udostępniła też drugi raport "Lesson Learned from Early Adopters of Windows Vista", pokazujący doświadczenia migracyjne niektórych użytkowników. W konkluzji raport stwierdza, iż Vista zawiera wartościowe mechanizmy i funkcje, takie jak rozszerzenia bezpieczeństwa i zarządzania użytkownikiem, a są to opinie wyrażane przez pierwszych użytkowników Vista. Ci sami użytkownicy przedstawiają swoje doświadczenia z migracji potwierdzając, że kompatybilności jest nadal na pierwszym miejscu problemów wdrożeniowych, ale jednocześnie stwierdzając, iż znaleźli rozwiązania większości tych problemów.

W raporcie nt. wdrożeń odnotowano też, że pierwsi użytkownicy w przedsiębiorstwach w znacznym stopniu wykorzystywali bezpłatne narzędzie Application Compatibility Toolkit do wynajdywania problemów kompatybilności Vista.

Forrester zaleca użytkownikom, aby wiązali takie uaktualnienie z planowaną wymianą sprzętu, zapewniając sobie sprzęt z pamięcią minimum 2 GB i ograniczając migracje do sprzętu, który ma nie więcej niż półtora roku. Firmy powinny także wykorzystywać narzędzia Windows Vista Hardware Assessment, które Microsoft udostępnia bezpłatnie.


TOP 200