Forrester: nie ma lekarstwa na piractwo w Internecie

Analitycy twierdzą, że przemysł muzyczny i wydawniczy nadal będzie tracił miliardy dolarów w związku z nielegalnym udostępnianiem ich wydawnictw online.

Przemysł muzyczny i wydawniczy nadal będzie tracił miliardy dolarów w związku z nielegalnym udostępnianiem utworów w Internecie - wynika z badań przeprowadzonych przez Forrester Research. Analitycy dodają także, że na razie problem ten wydaje się nie do rozwiązania. Na zmianę sytuacji nie są w stanie wpłynąć nawet coraz powszechniejsze ostatnio procesy sądowe.

Zdaniem autorów raportu zatytułowanego "Content Out of Control", swojej roli nie spełni również technologia Digital Rights Management (DRM), umożliwiająca oznaczanie i szyfrowanie plików w celu uniemożliwienia ich nielegalnej wymiany. Nawet jeżeli upadną takie firmy, jak Napster, to użytkownicy zainteresowani w zdobywaniu nagrań muzycznych będą korzystać z innych nielegalnych już serwisów - twierdzą analitycy Forrester.

Specjaliści szacują, że w związku z tym straty przemysłu muzycznego i wydawców prawdopodobnie do roku 2005 wyniosą odpowiednio: 3,1 mld i 1,5 mld USD. Mniej powodów do obaw mają natomiast twórcy filmów i gier wideo, na które jest - zdaniem analityków Forrester - zupełnie inne zapotrzebowanie i inny jest ich sposób wykorzystywania.

"Żadne cyfrowe zabezpieczenia ani rozwiązania prawne nie powstrzymają nielegalnego rozpowszechniania treści w Internecie. Bez względu na to, jak oceniona zostanie działalność Napstera, tradycyjni wydawcy powinni zrobić wszystko, aby obróciło to się na ich korzyść. Powinni stworzyć własne serwisy, które będą oferować pożądane przez klientów treści w wymagany przez nich sposób" - twierdzi Eric Scheirer, analityk z Forrester Research.

Wyniki raportu oparto na wypowiedziach 50 reprezentantów firm z rynku rozrywkowego, reprezentujących pięć różnych segmentów - muzyczny, filmowy, wydawniczy, gier wideo oraz telewizyjny. Osoby uczestniczące w badaniu zadeklarowały, że będą wykorzystywać technologię DRM, aby powstrzymać nielegalną wymiany plików online, na której bazuje Napster. Zamierzają również wytaczać procesy firmom i osobom nie przestrzegającym ich praw autorskich.

***

Universal Music Group zamierza umożliwić pobieranie nagrań muzycznych przez Internet

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200