Forrester Research: W czwartym kwartale br. globalne wydatki na IT zaczną rosnąć

Według analityków firmy Forrester Research w skali świata tegoroczne wydatki na IT będą o 11 proc. niższe niż w 2008 roku. Ostatnie miesiące roku mają przynieść poprawę sytuacji.

Aktualna prognoza zakłada, że w tym roku globalne wydatki na IT będą o 11 proc. niższe niż rok temu. Dla porównania w marcu br. analitycy firmy Forrester Research twierdzili, że spadek wydatków na IT w 2009 roku wyniesie ok. 8 proc.

Według autorów prognozy w największym stopniu spadną wydatki związane z zakupem sprzętu komputerowego. W tym sektorze prognozowane jest zmniejszenie wydatków w skali rocznej nawet o 13,5 proc. O 12,4 proc. w skali świata mają spaść środki wydatkowane w br. na sprzęt telekomunikacyjny. Globalne spadki nakładów na rozwiązania informatyczne nie ominą również oprogramowania oraz usług outsourcingu IT. Analitycy spodziewają się, że spadek nakładów na IT w tych obszarach będzie niższy od średniego i wyniesie odpowiednio 8,2 proc. oraz 8,6 proc. Warto dodać, że w lutym br. specjaliści firmy analitycznej Gartner szacowali, że w skali świata tegoroczne wydatki na IT przekroczą 2,7 bln USD. Byłaby to wartość o 0,5 proc. wyższa niż w roku ubiegłym.

Zdaniem ekspertów pierwsze wzrosty wydatków na rozwiązania informatyczne będą widoczne w czwartym kwartale br. “Spadek nakładów na IT jest skutkiem serii przesadnych reakcji rynku na obecną sytuację gospodarczą. Po części jest on również spowodowany zmianami polityki kredytowej większości banków. Obecne spadki wydatków są skutkiem trudności w dostępie do kredytów inwestycyjnych w czwartym kwartale ubiegłego roku i pierwszym półroczu br. Następujące stopniowo ożywienie rynku finansowego pozwala sądzić, że ostatni kwartał 2009 przyniesie pierwsze wzrosty nakładów na IT" - uważa Andrew Bartels, wiceprezes firmy Forrester Research.

Czytaj też:

Za dwa lata wrócą wzrosty na rynku serwerów

Budżety na IT mniejsze o 4,7 proc.

Trochę mniej optymistyczne nastroje zarządzających firmami IT

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200