Forrester: Pamięci masowe ważnym elementem wirtualizacji

Analitycy przestrzegają przed lekceważeniem kwestii pamięci masowych przy wirtualizacji serwerów.

Z badań firmy Forrester wynika, że obecnie 91% firm używa środowisk wirtualnych do zastosowań produkcyjnych. W zeszłym roku z narzędzi takich korzystało 78% przedsiębiorstw.

Andrew Reichman z firmy Forrester uważa, że fakt, iż administratorzy działów IT sięgają po takie narzędzia do uruchamiania aplikacji produkcyjnych (a nie tylko po to, aby je tworzyć i testować) świadczy o dojrzałości rynku. Analityk zwraca jednocześnie uwagę na to, że zarządzanie systemami pamięci masowych wykorzystywanych przez środowisko wirtualizacyjne jest nadal bardzo trudne. Odpowiadając na pytanie o największe wyzwania, z którymi muszą się zmierzyć administratorzy zarządzający systemami pamięci masowych pracujących w zwirtualizowanych środowiskach, 53% respondentów wymieniło efektywne zarządzanie pojemnością, a na drugim miejscu (39%) znalazła się kontrola kosztów.

Zobacz również:

  • Plikowa, blokowa czy obiektowa pamięć masowa?
  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

W raporcie "Storage Choices For Virtual Server Environments" Reichman pisze:

"Biorąc pod uwagę konieczność wyboru technologii i dostawcy, pamięci masowe pozostają trudnym aspektem wirtualizowania serwerów. Ważne jest jednak, by pamiętać, że to, czy odniesiemy korzyści z wirtualizacji - zależy od każdego elementu infrastruktury."

Zdaniem analityka, szefowie działów IT powinni dokładnie przyglądać się rozwiązaniom oferowanym przez poszczególnych dostawców i - jeśli jest to tylko możliwe - wybierać rozwiązania opracowane przez jednego producenta. Powinni też brać pod uwagę alternatywne protokoły stosowane w systemach pamięci masowych (takie jak np. NFS) jako "tańsze i bardziej efektywne technologie niż Fibre Channel".

Producentem numer jeden na rynku systemów pamięci masowych wspierających wirtualizację jest EMC (warto pamiętać, że VMWare jest firmą należącą do EMC). Spory wzrost względem ubiegłego roku zanotował NetApp - korzystanie z rozwiązań tej firmy zadeklarowało 38% respondentów, zaś w ub.r. było to 24% użytkowników.

Jeśli chodzi o protokoły, to na czele stawki znajduje się Fibre Channel (76% respondentów odpowiedziało, że w ich centrach danych to protokół FC obsługuje dane wymieniane między zwirtualizowanymi hostami i sieciowymi systemami pamięci masowych). Drugie miejsce zajmuje protokół NFS (37%; dwa lata temu 18%).

Procent firm, które korzystają z protokołu iSCSI, pozostaje na tym samym poziomie. Wydaje się, że to właśnie dlatego protokół NFS pnie się w górę. Autorzy raportu przewidują, że procent firm wykorzystujących ten protokół będzie w najbliższych kilku latach systematycznie rósł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200