Formus Polska inwestuje w sieć bezprzewodową

Firma kończy budowę radiowej sieci szerokopasmowej transmisji danych w 11 największych miastach Polski.

Formus Polska na budowę sieci bezprzewodowej transmisji danych w Polsce zamierza w tym roku przeznaczyć 90 mln USD. Wartość całej inwestycji przekroczy 200 mln USD. W maju br. zostanie zakończony pierwszy etap budowy sieci Formus.Net, która ma działać w 11 największych miastach Polski.

W sieci Formus.Net zastosowano technologię Local MultiPoint Distribution System (LMDS). Jest to rozwiązanie komunikacji bezprzewodowej na falach o częstotliwości 28 GHz. Tak wysoka częstotliwość sprawia, że komunikacja nie wchodzi w interferencje z innymi przekazami radiowymi i umożliwia tworzenie łączy o dużej przepustowości, jednocześnie jednak ogranicza praktyczny zasięg komórek LMDS do 2,5 km. To sprawia, że oferta Formusa jest ograniczona jedynie do dużych aglomeracji miejskich.

Plany rozwoju sieci w Polsce nie są jeszcze znane, wiadomo jednak, że Formus buduje sieć paneuropejską. W Polsce poszczególne miasta połączone są dzierżawionymi światłowodami. Oferta Formusa jest przeznaczona głównie dla firm średnich i dużych, m.in. ze względu na ceny. Najtańsza opłata wynosi ok. 1000 zł miesięcznie za kanał 64 Kb/s (plus instalacja).

Sieć Formusa wkrótce będzie można wykorzystywać do udostępniania Internetu. Wkrótce firma podpisze w tej sprawie umowę o współpracy z jednym z dużych usługodawców internetowych. Docelowo - gdy umożliwi to zmiana regulacji prawnych - przez łącza Formusa można będzie także realizować połączenia telefoniczne z wykorzystaniem technologii Voice over IP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200