Forgent Networks: patent na JPEG

Do sądu w Teksasie wpłynął pozew przeciwko 31 producentom komputerów, oprogramowania i elektroniki użytkowej, w którym zarzuca się im naruszenie prawa patentowego dotyczącego technologii kompresji formatu plików graficznych JPEG. Za pozwem tym stoi producent oprogramowania – firma Forgent Networks, która domaga się od pozwanych odszkodowania.

Wśród firm, które znalazły się pod ostrzałem Forgent Networks można znaleźć między innymi takich gigantów, jak: Apple Computer, Dell, HP, IBM, Canon, Creative Labs, JVC, Xerox, Adobe Systems czy Macromedia.

W złożonym pozwie, Forgent Networks domaga się od producentów sprzętu, oprogramowania oraz elektroniki użytkowej uiszczenia opłat licencyjnych z tytułu wykorzystywania w swoich produktach technologii kompresji plików graficznych JPEG, na którą to owa firma posiada odpowiedni patent. Powołując się na przedstawicieli firmy, prowadziła ona już od blisko roku rozmowy w tej sprawie z pozwanymi, jednak nie przyniosły one spodziewanego rezultatu.

Jedynym wyjątkiem w całej sprawie wydaje się być koncern Sony, który w lutym 2003 roku zapłacił z tytułu praw patentowych (patent numer 4,698,672 dotyczący algorytmu kompresji danych pliku graficznego) do wykorzystywania technologii kompresji JPEG, 16 milionów USD. Od momentu ogłoszenia przez Forgent Networks w lipcu 2002 roku praw do tej technologii, w jej zasobach finansowych z tytułu opłat licencyjnych znalazło się blisko 90 milionów USD. Tymczasem, niezależna grupa Joint Photographic Experts Group, która w 1986 roku stworzyła standard JPEG, już w 2002 roku twierdziła, iż patent Forgent Networks dotyczy innego typu technologii kompresji, niż stosowana w standardzie JPEG.

Co ciekawe, wśród oskarżonych nie znalazł się koncern Microsoft, w którego produktach szeroko wykorzystywana jest technologia JPEG. Przedstawiciele Forgent Networks podkreślają jednak, iż z koncernem z Redmond prowadzone są w tej sprawie rozmowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200