Folder dnia lub unikalne wydanie "Hamleta"

W ciągu trzech lat -- 60 ośrodków Xeroxa w Polsce

W ciągu trzech lat -- 60 ośrodków Xeroxa w Polsce

Jeśli chcesz stworzyć wymarzone, unikalne, bibliofilskie wydanie ulubionego dzieła (np. "Hamleta") z wybranymi przez siebie ilustracjami, krojem pisma i kolorami, z dodatkiem wyselekcjonowanych przypisów i dywagacji lub jeśli chcesz szybko opublikować dokładny "folder dnia" bądź fakturę ze zmiennymi danymi dla różnych adresatów -- zgłoś się do nowo otwartego w sercu Warszawy XEROX Document Centre. Dzięki zastosowaniu nowej filozofii handlowej i najnowszej generacji maszyn XEROXa, ośrodek ten wprowadza na polski rynek koncepcję "całościowej obsługi klienta od A do Z". Salony tego typu stopniowo zastępować będą popularne na całym świecie XEROX Copy Centres. Nie rezygnując z dotychczasowego wykonywania znakomitych kopii ("tej jakości nie skopiuje nikt" -- głosi firmowe hasło), XEROX skupia się teraz na szybkim i perfekcyjnym przygotowaniu podstawowego narzędzia nowoczesnego biura, jakim jest dokument.

Centrum Xeroxa w Warszawie wyposażone zostało w zapowiadane w naszym tygodniku maszyny typu DocuTech 135 Network Publisher oraz Xerox 4850/DocuPrint. Są to urządzenia, które w niezwykle krótkim czasie, w dowolnej liczbie egzemplarzy i w sposób zarazem ekonomiczny i perfekcyjny potrafią wykonać każdy dokument. Jednocześnie wprowadzono opcję połączenia pełnokolorowej kopiarki Majestik z komputerem, co rozszerza możliwości tworzenia wysokiej jakości dokumentów kolorowych.

Docutech model 135

Techniczną produkcję książki czy broszury w druku offsetowym poprzedza wiele czynności przygotowawczych. Skład i łamanie komputerowe jest obecnie podstawowym sposobem przygotowywania materiałów do druku. Są różne sposoby łączenia świata przygotowalni komputerowej ze światem druku. Jeden z nich wymaga specjalnej drukarki do stworzenia formy drukowej, inny -- wykonania diapozytywu, z którego powstanie forma drukowa. Diapozytyw lub jego odpowiednik funkcjonalny można uzyskać z drukarki laserowej lub naświetlarki. Każdy z tych procesów kosztuje i trwa. Potem jeszcze druk, zbieranie arkuszy, oprawa i obcinanie. Jeśli publikacja ma kilka arkuszy drukarskich, upłynie wiele godzin zanim otrzymamy pierwszy egzemplarz.

Oczywiście, istnieją kserokopiarki. Można z oryginału wykonać odpowiednią liczbę egzemplarzy i dać do oprawy. Ale co zrobić, jeśli broszura ma 150 stron, a klient potrzebuje 100 egzemplarzy? Sytuacja patowa -- za drogo w technice offsetowej, zbyt uciążliwie na kopiarce.

Docutech 135 godzi kilka sprzeczności -- wydajność i łatwość wyprodukowania kilkuset egzemplarzy z niezależnym od nakładu kosztem przygotowania do druku. Urządzenie to łączy cechy offsetu i drukarki laserowej. Dzięki temu pierwszy egzemplarz dowolnej publikacji otrzymujemy w dokładnie takim samym tempie, jak z drukarki laserowej (oczywiście przy zadruku dwustronnym). Nakład powstaje w tempie 135 stron formatu A4 lub 59 stron formatu A3 na minutę, czyli blisko 3500 arkuszy A3 na godzinę. Istotne jest przy tym, że na cenę i wydajność nie wpływa to, czy chcemy uzyskać 3500 jednakowych odbitek, czy 350 egzemplarzy 50-kartkowej (dwustronnie zadrukowanej) książeczki, bądź 1 egzemplarz 1750-kartkowej encyklopedii. Encyklopedię trzeba będzie oprawić ręcznie, ale każda publikacja do 125 kartek jest oprawiana automatycznie.

Docutech 135 dysponuje jeszcze kilkoma takimi "drobiazgami", jak automatyczne przygotowanie arkusza drukarskiego przy produkcji zeszytowej czy też możliwość wkopiowania rysunków ze skanera, który jest integralną częścią maszyny.

W skład systemu wchodzi komputer. Aby przeprowadzić operację wyprodukowania książki, wystarczy przynieść do XEROX Document Centre dyskietkę z tekstem złamanym i zapisanym w formacie PostScript lub PCL.

Niebagatelne też mogą być oszczędności w zapasach dokumentacji, która w technice offsetowej drukowana jest zazwyczaj dużymi partiami, gdyż tak jest taniej. Tymczasem wydrukowane na zapas opisy nowoczesnych urządzeń mogą się łatwo dezaktualizować i wówczas stają się kosztowną makulaturą.

Xerox 4235 Jak drukować w dużym tempie (20 arkuszy na minutę), zwłaszcza gdy arkusze nie są identyczne? Ten problem, rozwiązuje model 4325. Jest to typowa drukarka sieciowa o wydajności 35 str./min, przy czym każda z tych 35 stron może być inna. Dzięki unikalnej konstrukcji drukarka przechowuje gotowe, przetworzone strony formularzy klienta, a podczas pracy uzupełnia je tylko nowymi danymi. Dzięki temu duża, powtarzająca się część strony nie jest przetwarzana, a tylko dołączana do nowych danych. Można to porównać do operacji wykorzystania fontów rezydujących w zasobach drukarki. Dzięki temu, jej wydajność (jako całości) jest w większości przypadków równa wydajności mechanizmu drukującego. Rozdzielczość drukarki wynosi 300 dpi, a wbudowane 4 podajniki papieru (razem 3500 arkuszy) sprawiają, że jest to wydajne urządzenie drukujące w sieci.

Xerox 4850

to kolejny krok zwiększający możliwości systemów informatycznych dowolnego typu. Urządzenie to umożliwia druk w tempie 50 str./min, w kolorze czarnym i dodatkowym -- czerwonym, zielonym lub niebieskim. Unikalna technologia druku dwoma kolorami toneru z jednego wałka sprawia, że użycie koloru w ogóle nie zmniejsza wydajności maszyny. Podobnie jak w przypadku modelu 4235, na dyskach twardych zapamiętane są stałe formularze lub inne stałe elementy strony, których nie trzeba ciągle przetwarzać.

W wersji podstawowej urządzenie to można stosować zamiast drukarki wierszowej, zyskując możliwość druku dwustronnego, w dwóch kolorach, na arkuszach w formacie do A4. Znana niewielu użytkownikom komputerów osobistych taśma z przewijaka może być dobrym nośnikiem danych dla tego urządzenia.

DocuPrint 350-HC

to kompletny system drukujący, w skład którego wchodzi drukarka Xerox 4850 i stacja robocza SUN SPARC. System może pracować w sieciach Novell, TCP/IP, Apple Talk, drukując pliki w formatach PostScript, ASCII czy CCITT.

W ostatnich dwóch latach Rank Xerox utworzył sieć Copy Centres w Europie Środkowo-Wschodniej. Najwięcej (9) z nich powstało w Polsce. Są to własne, bądż działające na zasadzie franchisingu salony w Bydgoszczy, Gliwicach, Gdańsku, Krakowie, Katowicach, Krakowie, Wrocławiu i 2 w Warszawie). Dwa z nich -- wrocławski i warszawski -- awansowały już do rangi XEROX Document Centres. W ciągu trzech lat liczba ośrodków Xeroxa w naszym kraju ma zwiększyć się do 60. Dyrektor naczelny Rank Xerox Polska, Jan Olejniczak, jest bowiem przekonany, że Polacy coraz bardziej są świadomi przewagi dokumentu wykonanego w jego centrum bądź na maszynie Xeroxa nad dokumentem sporządzonym na maszynie do pisania.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200