Fog computing – pomysł Cisco na Internet of Things

Cisco prezentuje „fog computing” – technologię, która połączy chmury obliczeniowe z IoT (Internet of Things; Internet rzeczy). Firma chce wprowadzić do routerów brzegowych (instalowanych na obrzeżu chmur) aplikacje linuksowe, które będą odbierać z IoT dane i następnie analizować je oraz przetwarzać.

Firmy od dawna zastanawiają się, w jaki sposób integrować chmury obliczeniowe z rozwijającym się dynamicznie środowiskiem IoT. Cisco ma już pomysł jak to robić. Chce, aby dane zbierane z setek tysięcy czujników funkcjonujących w środowisku sieciowym IoT trafiały najpierw do wyspecjalizowanych routerów brzegowych, które po ich wstępnym przetworzeniu będą je kierować do dalszej obróbki do wyspecjalizowanych aplikacji uruchamianych w centrum danych.

A danych takich może być bardzo dużo. Bardziej skomplikowane urządzenia - Cisco podaje tu jako przykład silnik odrzutowy – może generować w ciągu 30 minut 10 TB informacji. Nie jest to reprezentatywne dla środowiska IoT urządzenie, ale Cisco wymienia je tylko dlatego, aby zobrazować jak olbrzymie ilości danych mogą być kierowane do centrum danych obsługujących Internet rzeczy.

Zobacz również:

  • Cisco i Microsoft transmitują dane z prędkością 800 Gb/s
  • 5G to nie tylko smartfony - jakie technologie skorzystają?

Aby routery brzegowe były w stanie odbierać tak duże porcje danych, Cisco chce zbudować zarządzające nimi oprogramowanie, będące połączeniem Linuksa i firmowego, sieciowego systemu operacyjnego, jakim jest IOS (Internetworking Operating System). Powstanie wtedy warstwa (składająca się z wyspecjalizowanych routerów, jak i przełączników), której Cisco nadał roboczą nazwę "fog computing". Jak sama nazwa na to wskazuje, będzie to rozszerzenie chmury obliczeniowej: mgła obliczeniowa.

Cisco nadał takiej architekturze nazwę IOx i zapowiada, że pierwsze zgodne z nią routery (dedykowane specjalnie dla środowiska IoT) pojawią się w jego ofercie jeszcze w pierwszej połowie br. Firma chce, aby użytkownicy mogli integrować z tym środowiskiem swoje własne aplikacje linuksowe, co będzie możliwe dzięki pakietowi deweloperskiemu IOx SDK, nad którym trwają cały czas prace.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200