Flirt użytkowników OS/2 ze środowiskiem Windows

Wielu programistów aplikacji dla OS/2 opracowuje plany tworzenia programów dla OS/2 Warp, ale niektórzy biorą pod uwagę Windows NT i Windows 95.

Wielu programistów aplikacji dla OS/2 opracowuje plany tworzenia programów dla OS/2 Warp, ale niektórzy biorą pod uwagę Windows NT i Windows 95.

Wywiady przeprowadzone z programistami pracującymi w środowisku OS/2 wykazały, że IBM może stracić swoich zwolenników. Firma musi zaprezentować wyraźniejszą strategię i szczegółowe plany dotyczące dostosowania OS/2 do pracy z 32-bitowymi aplikacjami napisanymi dla Windows 95.

Gdy Microsoft rozpoczął sprzedaż Windows 3.1 w kwietniu 1992, IBM przez cały rok próbował osiągnąć pełną zogodność nowego środowiska z OS/2. Użytkownicy obawiają się, że więcej czasu zajmie zrobienie tego samego dla Windows 95.

Wahania tego rodzaju pojawiły się w ważnym momencie. IBM ogłosił niedawno sprzedaż ponad 1 mln kopii OS/2 Warp w przeciągu dwóch miesięcy. Firma planuje wprowadzenie w I poł. br. trzech lub czterech kluczowych wersji tego systemu operacyjnego.

Część użytkowników OS/2 denerwuje się opóźnieniami, ale nikt nie podejmuje się tworzenia dużych projektów w środowisku Windows.

"Microsoft ma niewielkie doświadczenie w tworzeniu aplikacji dla dużych przedsiębiorstw. Firma będzie musiała przejść długi proces edukacyjny, dla nas oznacza to stratę czasu" - mówi Bill Worthington - doradca techniczny w firmie telekomunikacyjnej korzystającej zarówno z OS/2 jak i Windows.

IBM nerwowo zareagował na narzekania użytkowników. Pod koniec zeszłego roku utworzył grupę, która będzie zajmować się odnajdywaniem "nowych i twórczych sposobów" motywowania firm programistycznych do tworzenia aplikacji dla systemów operacyjnych IBM (w tym i OS/2) twierdzi dyrektor programowy działu Oprogramowania do Komputerów PC IBM.

W najbliżym czasie, One Up Corp. wprowadzi na rynek narzędzie umożliwiające konwertowanie 32-bitowych aplikacji z platform Windows NT i Windows 95 do OS/2 Warp. IBM podpisał też umowy z dużymi, niezależnywi wytwórcami oprogramowania, na podstawie których najlepiej sprzedające się aplikacje będą konwertowane ze środowiska Windows na OS/2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200