Flash w Windows XP

Firma Macromedia ogłosiła, że format Flash będzie obsługiwany przez Windows XP, a odtwarzacz Flash 5 zintegrowany z nowym systemem operacyjnym Microsoftu.

Firma Macromedia oświadczyła, że odtwarzacz Flash będzie dostarczany wraz z systemem Microsoft Windows XP i zintegrowaną z nim przeglądarką internetową. Odtwarzacz Flash już od czterech lat jest integrowany z Windows i Internet Explorerem, a korzysta z niego niemal 97% internautów. Najnowsze obwieszczenie Macromedii oznacza, że nabywcy Windows XP nie będą musieli dodatkowo pobierać i instalować odtwarzacza Flash, aby móc przeglądać flashową zawartość. Flash został opracowany przez Macromedię jako narzędzie dla projektantów WWW służące do tworzenia grafiki wektorowej i animacji, a popularność zyskał z powodu możliwości generowania plików wynikowych znacznie mniejszych od obrazów bitmapowych, które swobodnie można publikować i przesyłać w Internecie oraz zmieniać ich rozmiary bez utraty jakości obrazu. Piąta wersja odtwarzacza Flash, która zostanie włączona do ostatecznej wersji Windows XP pozwala użytkownikom oglądać pliki stworzone we Flashu na komputerach PC oraz innych urządzeniach jak np. przystawki telewizyjne (set-top boxes) i palmtopy.

Microsoft w międzyczasie oświadczył, że nie będzie integrował Java Virtual Machine (JVM) ze swoim systemem operacyjnym czy , co będzie wymagało od użytkowników pragnących uruchamiać aplikacje Javy samodzielnego pobrania i instalacji oprogramowania Java. Microsoft ogłosił także, że przeglądarka Internet Explorer 6 nie będzie również obsługiwała wtyczek 'w stylu Netscape' czyli dodatkowego oprogramowania pozwalającego użytkownikom odtwarzać muzykę czy filmy z niektórych witryn internetowych. Zgodnie z oświadczeniem firmy, Microsoft zamiast tego skorzysta z podobnej technologii ActiveX, która umożliwia wykonywanie tego typu zadań. Inne wtyczki takie jak np. wspomniany Flash oraz czytnik plików Adobe Acrobat PDF będą obsługiwane przez IE6, a firma Sun stworzyła wersję JVM ze wsparciem dla kontrolek ActiveX w IE6.

Zobacz również:

Więcej informacji:

http://www.macromedia.com

http://www.microsoft.com