Flash killer - cała prawda o pamięci PRAM

Konsorcjum firm na czele z IBM opracowało nową technologię pamięci, która ma duże szanse w przyszłości zastąpić tradycyjne pamięci flash, a nawet dyski twarde. Pamięć PRAM ma być 500 razy szybsza niż flash, zużywać od niej dwa razy mniej energii i być o wiele trwalsza. Dodatkowo będzie ją można produkować w najnowszych procesach technologicznych, co oznacza osiągnięcie nowych poziomów miniaturyzacji, a co za tym idzie umożliwi produkcję urządzeń przenośnych (odtwarzaczy MP3, pamięci pendrive, itp) jeszcze mniejszych niż obecnie.

Flash killer - cała prawda o pamięci PRAM
IBM opracował nową technologię i zaprezentował gotowe prototypy nowych modułów pamięci wraz z niemiecką firmą Quimonda AG (firma wywodząca się z koncernu Infineon) i tajwańskim koncernem Micronix International.

Nowe pamięci to moduły PRAM (pamięć typu "phase-change"), pamięć nieulotna, czyli taka, która podobnie jak flash, po zaniku zasilania pozwala na przechowywanie danych. Materiał charakteryzuje się tym, że może zmieniać swoją strukturę ze stanu amorficznego w stan krystaliczny. Zmiana stanu materiału następuje w wyniku przepływu elektronów.

Podobne ale inne

Różnice technologiczne pomiędzy obiema technologiami są jednak spore. W pamięci PRAM obwody elektroniczne mają dużo mniejsze rozmiary niż w pamięciach flash (ok. 3 na 20 nm). Rezultaty te były możliwe do uzyskania dzięki opracowaniu i zastosowaniu nowego materiału półprzewodnikowego GeSc (germanium-antimony semi-conductor alloy) którego głównym składnikiem jest specjalny stop germanu. Już teraz konsorcjum złożyło wniosek o ochronę patentową nowego materiału.

Standardowe pamięci komputerowe zmieniają swój stan z zer na jedynki i odwrotnie. W przypadku technologii PRAM informację taką (zero lub jedynka) reprezentuje stan materiału. Stan amorficzny reprezentuje zero, a stan krystaliczny jedynkę.

Pamięć PRAM ma kilka zalet w porównaniu z pamięcią błyskową. Główna z nich to niezawodność pracy. Poza tym pamięć PRAM pracuje dużo szybciej. Jest to możliwe dzięki temu, że materiał zmienia swój stan bez używania pływających bramek.

Flash killer - cała prawda o pamięci PRAM

Schemat budowy komórki PRAM

Pamięć błyskowa stosuje pływające bramki do magazynowania elektronów, które reprezentują binarne dane. W technologii PRAM pływające bramki zostały zastąpione opornikami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200