Flash Player zakończy swój żywot w 2020

Ta informacja nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Firma Adobe poinformowała wczoraj oficjalnie, że będzie aktualizować i dystrybuować oprogramowanie Flash Player tylko do końca 2020 roku.

Do spadku zainteresowania technologią Flash Player przyczyniły się na pewno dwa zdarzenia. Chodzi o decyzję firmy Apple (która zdecydowała, że mobilny system operacyjny iOS nie będzie wspierać tego standardu) oraz o to, że serwis YouTube zrezygnował kilka dwa lata temu z technologii Flash Player na rzecz standardu HTML5.

Użytkownicy tej webowej technologii plug-in powinni więc już teraz pomyśleć o przejściu z tego firmowego na inne, tym razem otwarte rozwiązanie wspierające podobne mechanizmy. Może to być np. taki otwarty format, jak HTML5, WebGL czy WebAssembly.

Zobacz również:

  • Wirusy na Androida - popularne i niebezpieczne zagrożenia
  • Adobe przejmuje firmę Figma
  • Spadają ceny dysków SSD

Adobe zapowiada jednocześnie, że będzie teraz rozwijać nowe webowe standardy (w tym HTML5), biorąc cały czas aktywny udział w pracach WebAssembly Community Group. Firma ma tu już zresztą pewne dokonania. Jest np. twórcą narzędzia noszącego nazwę Animate CC (tworzenie animacji), które wspiera standardy HTML5 i WebGL.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200