Flash Player - reaktywacja

Ta znana wszystkim przeglądarkowa wtyczka, traktowana przez lata jako standard wyświetlania multimediów – odchodzi powoli na naszych oczach do lamusa. Tym większym zaskoczeniem może być fakt, że powstał projekt noszący nazwę Ruffle, który chce przywrócić tę metodę wyświetlania multimediów do łask.

Ruffle to projekt open source bazujący na języku programowania Rust i binarnym formacie WebAssembly, oferujący podobne możliwości co oprogramowanie Adobe Flash Player. Twórcy projektu Ruffle twierdzą jednak, że oprogramowanie to różni się przede wszystkim tym od standardowego odtwarzacza Flash Player, że wspiera dodatkowe mechanizmy, dzięki którym pracuje bezpiecznie.

Projekt Ruffle znajduje się obecnie w początkowej fazie rozwojowej co oznacza, że jego twórcy prezentują na razie pierwsze wersje rozwiązania mające udowodnić, że oprogramowanie to spełnia dobrze powierzone mu zadanie i pracuje poprawnie. Demo oprogramowania Ruffle dostępne jest tutaj.

Zobacz również:

  • Cyberataki mają być łatwiejsze do wykrycia
  • Spadają ceny dysków SSD

Aplikację Ruffle napisaną w języku Rust można skompilować do niskopoziomowej, binarnej postaci WebAssembly. Można ją następnie uruchomić w piaskownicy i usunąć wszystkie luki pozwalające ją atakować. Takie rozwiązanie powoduje, że Ruffle jest dużo bardziej odporne na poczynania hakerów od odtwarzacza Adobe Flash Player.

Ruffle może przy tym wspierać wiele metod renderowania, w tym np. renderowanie GPU bazujące na technologii teselacji (dzielenie generowanych obiektów 3D na mniejsze, dzięki czemu wyświetlana grafika ma lepszą jakość), używając do tego celu biblioteki Lyon lub API obsługującego rysowanie grafiki z elementem canvas.

Kod oprogramowania Ruffle można pobrać z witryny GitHub (kliknij tutaj).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200