Firmy zachęcają do IT przez staże i stypendia

Na coraz trudniejszym rynku pracy, który nie oszczędza zwłaszcza młodych ludzi, staż jest rzadką szansą zdobycia cennego doświadczenia. To ważny argument dla przyszłego pracodawcy.

Google oferuje studentom możliwość uczestniczenia w stażach organizowanych między innymi w Krakowie i Warszawie, w obszarach inżynierii oprogramowania, administracji systemów, zapewnianiu ciągłości działania i zarządzania doświadczeniem użytkownika. Staże trwają 3 do 4 miesięcy, choć okres ten może zostać przedłużony. Rekrutacja na dany rok rozpoczyna się jesienią poprzedniego roku.

Google funduje również stypendia wyróżniającym się studentom. Stypendyści Google z całego świata mają okazję spotkać się w siedzibie firmy w Zurychu na corocznych spotkaniach, podczas których uczestniczą w warsztatach, wykładach i sesjach technologicznych. W zeszłym roku wśród stypendystów znalazła się Anna Michalska, studentka Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, która otrzymała stypendium im. dr Anity Borg, przeznaczone dla studentek kierunków technologicznych. Studentki mogą uzyskać również specjalne granty na udział w konferencjach technologicznych i zwrot kosztów podróży w wysokości 300-400 euro.

Google oferuje stypendia także studentom niepełnosprawnym studiującym informatykę, którzy wykazali się doskonałymi wynikami i zainteresowaniem tematem. Dla studentów z Europy Wschodniej Google ma program Eastern European Travel Grant zachęcający do prezentowania wyników badań na międzynarodowych konferencjach naukowych dotyczących sztucznej inteligencji, mediów społecznościowych czy cloud computing.

Argument dla pracodawcy

Staże w Microsofcie i firmach partnerskich są okazją do zapoznania się z kulturą i organizacją światowych spółek technologicznych, rozwinięcia umiejętności w pracy nad prawdziwymi projektami i skonfrontowania wyobrażeń z codziennością. W ubiegłym roku akademickim w praktykach wzięło udział 350 osób. Zdaniem Karola Kaczmarka z Politechniki Poznańskiej, który w sierpniu wrócił z praktyk studenckich w Redmond, trzy miesiące wakacyjnego stażu to mocny argument przetargowy w rozmowach z przyszłym pracodawcą. Niezależnie od tego, czy będzie to Microsoft, czy inna firma.

W firmie Oracle nabór na staż nie ma charakteru usystematyzowanego ani szczególnie sformalizowanego. "Wysyłamy informacje o możliwościach odbycia stażu, gdy pojawia się zapotrzebowanie. Wówczas student ma szansę pracy przy konkretnym projekcie i zdobycia prawdziwej wiedzy" - mówi Barbara Czarnecka z Oracle.

Cisco prowadzi cyklicznie wśród absolwentów uczelni wyższych nabór do programu Cisco Sales Associates Program (CSAP), w którego ramach wybrani kandydaci uczestniczą w intensywnych szkoleniach przygotowujących ich do roli menedżerów sprzedażowych i liderów rozwoju technologicznego.

Każdego roku praktyki studenckie w SAP Consulting odbywa kilkadziesiąt osób - studentów i absolwentów uczelni ekonomicznych oraz technicznych. Przez 6 tygodni poznają oni pracę w dziale konsultingu SAP na zasadzie nieodpłatnych praktyk, a następnie mają szansę kontynuować staż już w płatnej formie, wspierając zespoły wdrożeniowe SAP.

Nie tylko dla studentów

Firmy IT oferują staże nie tylko studentom, ale też pracownikom naukowym. Google zachęca najlepszych naukowców do pracy w swoich zespołach inżynierskich przez sześć miesięcy w roku. Sponsoruje także naukowców prowadzących na swoich macierzystych uczelniach badania leżące w kręgu zainteresowań Google.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200