Firmy szukają specjalistów IT do pracy we Wrocławiu

Kolejne firmy otwierają swoje siedziby i centra R&D we Wrocławiu. To w tym regionie pojawi się w najbliższym czasie wiele ofert pracy dla specjalistów IT. Będą oni mogli też liczyć na płace na poziomie zbliżonym do tego, który występuje w innych polskich aglomeracjach.

Rok 2012 i jego końcówka pokazały kierunek rozwoju oraz w mniejszym lub większym stopniu wyznaczyły tendencję wzrostową w roku kolejnym na rynku pracy we Wrocławiu. Większość firm, które wśród kandydatów, poszukujących ciekawych wyzwań oraz możliwości rozwoju, uznawane są za potentatów, śmiało przyznaje się do tego, że w roku 2013 zamierzają tworzyć nowe miejsca pracy. Związane jest to z osiąganiem pozytywnych wyników oraz nowymi projektami, które potencjalni pracodawcy pozyskują.

"Są to nie tylko projekty lokalne, ale przede wszystkim dotyczące rynków ogólnokrajowych i międzynarodowych. W tym momencie warto wspomnieć również o tym, że pojawiło się kilka całkiem nowych firm, które zaplanowały na ten rok otworzenie centrów R&D właśnie we Wrocławiu, śladem takich vendorów jak IBM, Dolby czy NSN, które uczyniły to w latach poprzednich" - komentuje Konrad Mazurek, lider zespołu Antal IT Services.

Zobacz również:

  • Nowa prędkość kosmiczna polskiego ICT
  • Meta miała trudny kwartał. Ograniczy zatrudnianie nowych pracowników
  • Wzrost sektora nowoczesnych usług dla biznesu

Ważnym aspektem, wywierającym wpływ na rynek pracy IT są kanały, z jakich korzystają pracodawcy, poszukując wartościowych kandydatów. Przede wszystkim są to agencje rekrutacyjne, do których poszczególne firmy zwracają się coraz częściej. Nie jest tajemnicą, że cennymi kandydatami są osoby stabilne zawodowo, mające świadomość swoich kompetencji oraz wartości na rynku pracy. Tym samym są to kandydaci zadowoleni z obecnych warunków, którzy przeważnie nie śledzą ogłoszeń, a posiadanie informacji o najciekawszych propozycjach zawdzięczają stałemu kontaktowi z rekruterem.

"Dla headhuntera cennym źródłem informacji w poszukiwaniu właściwych osób do aktualnie prowadzonych projektów stają się portale społecznościowe. Pozwalają one kandydatowi zaprezentować swój profil zawodowy i umożliwić rekruterowi kontakt. Social media są zdecydowanie jednym z najważniejszych kanałów rekrutacyjnych, dlatego profil pełni funkcję wizytówki, podobnie jak wysyłane cv. Ważne jest, aby był on aktualny i dawał klarowny obraz kompetencji" - zauważa Konrad Mazurek, lider zespołu Antal IT Services.

Prognozy na ten rok wskazują, że kadra informatyczna nie będzie musiała się martwić brakiem wolnych posad. Pracodawcy, obecni na wrocławskim rynku, wręcz rozpieszczają kandydatów, starając się pozyskać tych doświadczonych bądź tych młodszych, lecz bardzo ambitnych i szybko się uczących. W województwie dolnośląskim najczęściej pojawiają się zapytania o programistów, specjalizujących się w następujących technologiach: Java, C/C++, .Net/C#, SAP.

Konsultanci wrocławskiego oddziału firmy Antal International, pytani o to, na jakie wynagrodzenie mogą liczyć pracownicy branży IT w tym regionie zauważają, iż płacowo, pomimo że w kraju najlepsze pensje nadal są w Warszawie, to Wrocław, na tle takich miast jak Poznań, Kraków czy Gdańsk, wypada dobrze, a płace kształtują się na poziomie zbliżonym do tego, który występuje w innych polskich aglomeracjach.

"Bardzo korzystnie, wśród innych technologii, prezentują się płace na posadach związanych z SAP. Już 3-4 letnie doświadczenie komercyjne - w zależności od projektów i stanowiska - może skutkować osiągnięciem pensji w granicach od ok. 8000-9000 PLN brutto do ok. 20 000 PLN brutto miesięcznie" - komentuje Konrad Mazurek, lider zespołu Antal IT Services.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200