Firmy oszczędzają na testach oprogramowania

Niemal połowa firm realizujących prace programistyczne stara się oszczędzać na testach aplikacji, co nie pozostaje bez wpływu na jakość prowadzonych analiz. Jedna na dziesięć firm uznaje ten etap produkcji oprogramowania za całkowicie zbędny.

Z analiz przeprowadzonych przez francuską firmę Sogeti wynika, że praktycznie tylko w jednej na cztery firmy (27 proc.) procesy związane z testowaniem oprogramowania są uznawane za konieczność i odpowiednio finansowane. Jednak z drugiej strony kierownictwo 9 proc. firm realizujących projekty programistyczne etap testowania jest uznawany za zbędny. Jednocześnie z badań przeprowadzonych przez firmę Capgemini wynika, że relatywnie niewielką popularnością cieszą się rozwiązania umożliwiające zautomatyzowanie typowych procesów związanych z testami aplikacji. Wzrasta również popularność outsourcingu procesów testowania aplikacji. W zeszłym roku w Europie z takich usług korzystało średnio 66 proc. firm wyspecjalizowanych w produkcji oprogramowania. W innych regionach świata odsetek ten jest niższy. Średnio w skali świata wynosi ok. 49 proc. Dodatkowo 41 proc. ankietowanych z Europy przyznało też, że spodziewane są wzrosty nakładów na outsourcing tego obszaru biznesowego.

Czytaj też:

Młodzi chcą być informatykami

Zwinne techniki programistyczne bardzo na czasie

25 najpoważniejszych błędów programistów

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200