Firmy mogą już poznać możliwości komputerów kwantowych

Microsoft oddał kilka dni temu do użytku w postaci zapoznawczej wersji testowej swoje rozwiązanie Azure Quantum. Jest to rozbudowany ekosystem chmury publicznej, w którym firmy mogą uruchamiać i testować aplikacje korzystające z usług komputerów kwantowych.

Komputery kwantowe

Usługa wkroczyła tym samym w fazę Public Preview. Jest bezpłatna (oferowana z zgodnie z formułą free trial) i została stworzona z myślą o deweloperach, integratorach i generalnie tych wszystkich użytkownikach, którzy są zainteresowani komputerami kwantowymi i chcieliby poznać oraz przetestować ich możliwości. Microsoft oddaje im do dyspozycji razem z komputerami kwantowymi całe otoczenie programistyczne, w tym biblioteki wspierające takie systemy obliczeniowe, dzięki którym użytkownik może zacząć szybko testować interesujące go aplikacje.

Najważniejszym elementem platformy jest opracowany przez Microsoft zestaw narzędzi Quantum Development Kit, które bazują na otwartym kodzie (open source). Znajduje się wśród nich język programowania Q, który został stworzony z myślą o tworzeniu aplikacji wykorzystujących możliwości komputerów kwantowych.

Zobacz również:

Istotnym elementem pakietu Quantum Development Kit jest QIR (Quantum Intermediate Representation) Jest to interfejs open source obsługujący komunikację między językami programowania i docelową platformą obliczeń kwantowych. A są to platformy opracowane przez współpracujące z Microsoftem firmy, takie jak Honeywell, Quantum Solutions i IonQ.

Microsoft prowadzi badania nad komputerami kwantowymi od wielu lat, a usługę Azure Quantum zaprezentował pierwszy raz w zeszłym roku na konferencji Ignite. Usługa była już używana do obliczeń związanych z badaniami nad rakiem, logistyką, optymalizacją transportu oraz zarządzaniem ryzykiem.


TOP 200