Firmy korzystające z SaaS oszczędzają więcej niż się wydaje

Firmy, które decydują się na przeniesienie większości swoich operacji IT do chmury, uzyskują znacznie wyższe oszczędności niż te, które pozostają przy stacjonarnym oprogramowaniu. To główny wniosek płynący z badania firmy analitycznej Computer Electronics.

Jak wynika z badania, wydatki firm intensywnie korzystających z rozwiązań chmurowych są dużo niższe niż średnie wydatki na IT w branży. Choć w badaniu wzięło udział zaledwie siedem przedsiębiorstw, to niewielka próba nie ma tutaj znaczenia, ponieważ są to firmy, których przychody mieszczą się w przedziale od 50 do 550 milionów dolarów.

- Znacznie łatwiej jest znaleźć wiele małych firm intensywnie wdrażających rozwiązania chmurowe, ale dużo trudniej jest porównać ich wydatki na IT z ogólnymi danymi porównawczymi dla całej branży – twierdzi Frank Scavo, prezes Computer Electronics i autor badania.

Zobacz również:

  • Cyfrowa transformacja z AI - co nowego na Google Cloud Next 24
  • Rosną wydatki na chmurę publiczną

Wyzwaniem jest też znalezienie dużych firm, które w przeważającym stopniu wdrażałyby usługi chmurowe. Duże firmy korzystają z oprogramowania stacjonarnego, które ma dla nich krytyczne znaczenie i stanowi większą część wydatków na IT. Takie firmy nie widzą powodów do przenoszenia rozwiązań i aplikacji do chmury.

Firmy uczestniczące w badaniu reprezentowały różne branże (m.in. sektor wytwórczy, dystrybucji hurtowej czy usług w zakresie integracji systemów), ale ich podejście do chmury było podobne. W przypadku jednej z firm wszystkie aplikacje biznesowe, z których korzysta, działają w chmurze. Są to m.in. Workday do zarządzania zasobami ludzkimi, Salesforce.com usprawniające zarządzanie relacjami z klientami (CRM) i Google Apps jako pakiet aplikacji biurowych.

Każda z tych firm jednoznacznie stwierdziła, że jej wydatki na IT są znacznie niższe niż wskazują na to dane porównawcze gromadzone przez Computer Electronics od 1990 roku. W przypadku organizacji intensywnie wdrażających rozwiązania chmurowe średni poziom redukcji kosztów przekracza 15 %, co budzi powszechne zdumienie.

- Przed przystąpieniem do badania byłem przekonany, że firmy przenoszące aplikacje do chmury wydają mniej więcej tyle samo na IT, co te, które korzystają z oprogramowania stacjonarnego, tylko że robią to w dużo bardziej racjonalny sposób – mówi Frank Scavo. Okazało się jednak, że nie tylko oszczędzają więcej, ale też dokonują skuteczniejszych inwestycji.

Wspomniane oszczędności są generowane przede wszystkim w obszarze centrów danych. Dla całej branży średnie wydatki na centra danych stanowią 16,6 % budżetów IT. W przypadku firm intensywnie wdrażających chmurę odsetek ten wynosi zaledwie 7%. Co więcej, są one w stanie przeznaczyć większą część zaoszczędzonych środków na nowe projekty – 40% w porównaniu z 30% dla całej branży.

- Nie należy lekceważyć wniosków płynących z tego badania, tym bardziej, że w dzisiejszych warunkach gospodarczych niewiele firmy wystawia swoim działom IT czek in blanco. A popyt na nowe systemy i możliwości IT wśród użytkowników rośnie – twierdzi Scavo.

Mimo, że koszty subskrypcji oprogramowania w modelu SaaS w długim okresie są podobne lub wyższe niż koszty jednorazowego wdrożenia oprogramowania stacjonarnego, to oszczędności są w dużej mierze możliwe dopiero wtedy, gdy firma zredukuje lub całkowicie wyeliminuje swoją infrastrukturę stacjonarną.

Co więcej, poza oszczędnościami kosztowymi, za oprogramowaniem w modelu SaaS równie silnie przemawia jego stosunkowo łatwa aktualizacja i skalowalność. Dlatego dla większości firm usługi SaaS stanowią fundament kompleksowej strategii IT.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200