Firmy chcą prywatnych rozwiązań cloud computing

Sceptycy, którzy podważają sensowność tworzenia tzw. chmur prywatnych i twierdzą, że nie mają one zastosowania we współczesnych firmach, powinni poważnie przemyśleć swoje stanowisko. Jest ono bowiem sprzeczne z wynikami najnowszego raportu IDC.

Analitycy IDC przepytali CIO w sprawie prywatnych systemów cloud computing, takich, które tworzone są z myślą o konkretnej, zamkniętej grupie użytkowników - np. pracowników danej firmy. Indagowano ich m.in. o to, czy takie systemy wydają im się bardziej użyteczne biznesowo niż "chmury publiczne". "Aż 55% respondentów odpowiedziało, że firmy powinny raczej korzystać z systemów prywatnych. Kolejne 22% stwierdziło że oba rodzaje są dla przedsiębiorstw równie atrakcyjnie" - tłumaczył podczas swojego wystąpienia na konferencji IDC Tech Outlook Frank Gens, analityk IDC.

Warto jednak zaznaczyć, że sam termin "prywatna chmura" jest nie do końca precyzyjny - w obiegu jest kilka różnych definicji (zdaniem niektórych, to po prostu nowa nazwa ogółu działań związanych z integrowaniem zasobów IT). Na potrzeby badania analitycy IDC przyjęli, że "chmura prywatna" to firmowe rozwiązanie typu cloud computing, którego dostawcą jest dział IT danej firmy, i z którego można korzystać też np. oddziały w innych krajach danej firmy.

Zobacz również:

  • Dell Technologies Forum 2023
  • Efektywny marketing napędzany przez AI
  • Polska wśród światowych liderów rynku usług informatycznych

Ten trend zaczął się popularyzować kilka lat temu - szefowie działów IT, którzy bezskutecznie próbowali stworzyć zintegrowane, wydajne i wygodne w użyciu firmowe systemy informatyczne zauważyli, że dostawcy publicznych usług cloud computing zdołali osiągnąć ten efekt tworząc swoje rozwiązania zupełnie od podstaw i budując coś zupełnie nowego - systemy oparte na tzw. chmurze. Wtedy też zaczęły powstawiać pierwsze zamknięte, prywatne rozwiązania cloud computing.

Z raportu IDC dowiadujemy się, że obecnie znaczna część firm zamierza korzystać zarówno z prywatnych, jak i publicznych rozwiązań chmurowych. 75% respondentów deklarowało, że w prywatnym środowisku chcą uruchamiać przede wszystkim rozwiązania do pracy grupowej. Z drugiej strony, ponad 50% ankietowanych jest gotowa do wykorzystywania poczty e-mail działającej w publicznej "chmurze".

IDC prognozuje, że w najbliższych kilku latach będziemy mieli do czynienia z szybkim wzrostem w segmencie publicznych rozwiązań chmurowych. W 2009 r. globalny dochód z takich usług wyniósł 16 mld USD - według analityków w 2014 r. kwota ta sięgnie 55,5 mld USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200