Firmy IT gotowe na większe wydatki, by być bardziej eko

Najnowszy raport CloudBolt wskazuje, że firmy IT w ostatnich latach zyskały "zielone sumienie". Jeśli chodzi o wybór dostawców, coraz częściej pod uwagę biorą firmy stawiające na rozwiązania przyjazne dla klimatu, nawet jeśli ceny są wyższe.

Firmy IT chcą być eko / Fot. Ricardo Gomez Angel, Unsplash.com

Firmy IT chcą być eko / Fot. Ricardo Gomez Angel, Unsplash.com

CloudBolt, dostawca zarządzania chmurą, w najnowszym raporcie Industry Insights przekonuje, że z nakiety przeprowadzonej wśród 250 dyrektorów i menadżerów IT na całym świecie nasuwa się jeden wniosek. Mianowicie: zrównoważony rozwój stał się jednym z kluczowych argumentów za tym, by nawiązać współpracę z danym dostawcą. Wcześniej były to z kolei wyłącznie koszty i możliwości technologiczne.

Sprawdź: Darknet

Zobacz również:

  • HPE w drodze do neutralności klimatycznej
  • Osiągnięcie polsko-hinduskiego zespołu fizyków przyczyni się do rozwoju komputerów kwantowych

Większość respondentów (78%) zdaje sobie sprawę, że codzienna działalność zarówno w chmurze publicznej, jak i prywatnej może mieć istotny wpływ na środowisko. Duże firmy IT mają obenie cele związane z osiągnięciem zrównoważonego rozwoju i bycia Net Zero (zerowa emisja). To sprawia, że jeśli teraz dobierają partnerów do współpracy, biorą pod uwagę to, czy dana firma ma podobne cele. Z badania wynika, że właśnie tak postępuje już 68% ankietowanych.

W praktyce oznacza to, że zespoły IT chętnie płacą nawet więcej za współpracę z dostawcami, którzy stosują solidne praktyki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Raport stwierdza, że 79% zapłaciłoby zauważalnie więcej dostawcom, którzy uwzględniają zrównoważony rozwój w swoich modelach biznesowych, przy czym 27% chętnie zapłaci do 10% więcej, a ponad jedna trzecia (35%) zapłaci nawet 15% więcej.

Zgodnie z raportem posiadanie i stosowanie solidnych praktyk zrównoważonego rozwoju oznacza m.in. kontrolę nad shadow IT (rozwiązania stosowane bez wyraźnej zgody działu IT), ciągłą optymalizację kosztów chmury, a także poprawę niezawodności ciągłej infrastruktury/ciągłości działania biznesu.

Czytaj także: E Pacjent

Okazuje się więc, że choć bycie eko podnosi koszty prowadzenia biznesu, w dłuższej perspektywie wyjdzie to na dobre nie tylko pod względem ochrony klimatu, ale samego rozwoju firmy - bez działań tego rodzaju zwyczajnie możemy tracić klientów i partnerów. Zdecydowanie nie należy odkładać już tego rodzaju inwestycji i dążyć do tego, by być Net Zero.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200