Firmowy komputer Compaq po przystępnej cenie!

Małe jest piękne

Małe jest piękne

Pierwsze przyjemne zaskoczenie nastąpiło w momencie dostawy Presario do redakcji. Zamiast, jak to zazwyczaj bywało, ogromnych pudeł noszonych w pocie czoła przez kilku silnych facetów, zjawił się elegancko ubrany mężczyzna z jednym tylko średniej wielkości opakowaniem. W środku, poza klawiaturą, myszą i instrukcjami, tkwił monitor stanowiący całość z komputerem.

Nowe komputery Compaq to cała rodzina o nazwie Presario. Przez kilka tygodni mogłem korzystać z komputera Presario 425, stanowiącego, co śmiało mogę stwierdzić, znakomite rozwiązanie dla osób, które mają mało miejsca na biurku, a jednocześnie chcą korzystać ze sprzętu firmowego o dobrych parametrach.

Idea konstrukcji Compaq Presario 425 znana jest już od dawna, spopularyzowały ją komputery Macintosh Classic . Pomysł polega na zblokowaniu komputera i monitora w jednej obudowie. Wraz z nieco zmniejszoną klawiaturą i normalnej wielkości myszą całość stwarza bardzo miłe wrażenie dając się "upchnąć" prawie wszędzie, chociaż Presario waży "tylko" 18,5 kg.

Małe jest piękne

Połączenie klawiatury i myszy z komputerem nie sprawia żadnych trudności. Również podłączenie drukarki, joysticka czy innych urządzeń peryferyjnych jest proste i pewne. Jeszcze tylko włączenie do sieci (wszystkie kable są odpowiedniej długości). Naciśnięcie głównego wyłącznika na czołowej ścianie monitora rozpoczyna proces automatycznej instalacji firmowego oprogramowania. Ów "pierwszy raz" trwa kilkanaście minut i są to, jak sądzę, jedne z najprzyjemniejszych chwil posiadacza nowego komputera. Proces instalacji przebiega bardzo sprawnie i wymaga udzielenia jedynie kilku standardowych odpowiedzi. W przypadku Compaq Presario 425 proces uruchomienia jest dosłownie dziecinnie prosty, a zasada "włącz i używaj" całkowicie spełniona.

Komputer i monitor w jednym stali domu

Komputer na dole...

Compaq Presario 425, o czym z dumą informuje odpowiedni napis na obudowie, wyposażony jest w procesor Intel 486SX 25 MHz. W prosty sposób może on być zamieniony na inny, o wyższej mocy obliczeniowej, aż do 486DX2/66. Fabrycznie instalowana pamięć 4MB RAM jest rozszerzalna do 20/56 MB.

Compaq Presario stanowi kolejny przykład ogólnej tendencji do stosowania wyłącznie dyskietek 3,5". Jedna stacja dyskietek 3,5" 1,44 MB chroniona jest przed kurzem przez specjalną klapkę. Za nią, patrząc od przodu, zainstalowany jest 3,5" twardy dysk 100 lub 200 MB z czasem dostępu 16 ms. Korzystając z MS DOS 6.0 można tę pojemność podwoić. Ze względu na zwartą konstrukcję komputera nie można wbudować stacji 5,25". Zalety dyskietek 3,5" w znacznej części równoważą niedogodności braku stacji 5,25, odczuwanych szczególnie mocno w naszych warunkach.

Obok stacji dysków i dysku twardego znajduje się miejsce na dodatkowe karty. Sloty i odpowiednie uchwyty umożliwiają zainstalowanie dwóch dodatkowych kart, wkładanych do komputera poziomo. Dostęp do miejsca na karty i jednocześnie do procesora, pamięci oraz innych układów elektronicznych Presario, uzyskujemy po odkręceniu dwóch wkrętów na tylnej ścianie obudowy. Można wówczas wysunąć, podobnie jak szufladę z biurka, wspólną obudowę części elektronicznych i mechanicznych (dysków i wentylatora). Wszystko jest idealnie dopasowane i działa bez zarzutu. Po wysunięciu tej "szuflady" uzyskujemy także dostęp do wszystkich przełączników (które trzeba przestawić np. przy zmianie procesora) i bateryjki podtrzymującej (4,5 V).

Na tylnej ściance "szuflady" znajdują się interfejsy: szeregowy, równoległy, mysz, klawiatura, joystick.

O pracy komputera informują trzy diody świecące, umieszczone na przedniej ściance. Sygnalizują one włączenie Presario, pracę stacji dyskietek i dysku twardego. Komputer jest wystarczająco cichy i nawet podczas wielogodzinnej pracy zbytnio się nie nagrzewa. Dostarczony do prób egzemplarz wyprodukowano w W.Brytanii, klawiatura pochodziła z Irlandii, a mysz z Taiwanu. Wszystkie części były oczywiście sygnowane i gwarantowane przez Compaq.

... a monitor na górze

Znajdujący się w tej samej obudowie, nad komputerem, kolorowy monitor SVGA ma przekątną 14" i wg instrukcji może pracować w trybie 1024x768 z międzyliniowaniem. W czasie zwykłego, odziennego używania pracuje w trybie 800x600, 256 kolorów. Łatwo dostępne pod przednią krawędzią monitora pokrętła regulacji jasności, kontrastu i wyświetlania obrazu w poziomie, działają skutecznie. Wyświetlany obraz jest bardzo czytelny i stabilny. Stosowany w Presario 425 monitor nie jest jednak typu LR.

Klawiatura i mysz

80-przyciskowa klawiatura jest czytelna i ma odpowiednio dobrany opór przyciskania klawiszy. Chociaż jest nieco mniejsza od innych, nie odczuwa się tego. Przy pisaniu nawet dłuższych tekstów nie odczuwałem zmęczenia rąk, chociaż dla innych osób klawiatura może być nieco za "twarda".

Mysz waży jedynie 85 g, może wytrzymać przetoczenie 500 km i 1 mln kliknięć. Co najważniejsze, dwa jej przyciski działają bardzo wyraziście, eliminując spotykaną niekiedy w innych myszach niepewność, czy nastąpiło kliknięcie. "Serce" myszy, czyli kulka, pokryta jest aksamitną i jednocześnie szorstką powłoką.

Do pracy!

Po instalacji Compaq Presario 425, kolejne uruchomienia komputera są szybkie; od przyciśnięcia włącznika do uruchomienia Windows mija ok. 30 s. Wyszukanie i zamienienie wszystkich liter "a" w zbiorze tekstowym liczącym 40 kB trwało 18 s. Podczas pracy nie odczuwałem żadnych opóźnień komputera, z wyjątkiem obróbki dużych zbiorów graficznych, ale do takich prac na poziomie profesjonalnym przeznaczone są inne komputery.

Compaq Presario 425 firmowo ma zainstalowane MS DOS 6.0, MS Windows 3.1, Claris Works for Windows oraz Welcome Center i Control Center Compaq. Załączone są też dwie gry - Nintendo Mario is Missing i Compaq Grand Slam Tennis. W komplecie znajduje się też niekiedy bardzo przydatna dyskietka diagnostyczna.

Compaq Welcome Center jest przewodnikiem dla początkujących użytkowników, jasno i klarownie wprowadzającym w tajniki używania komputera oraz jego firmowego oprogramowania. Compaq Control Center umożliwia nawet dzieciom korzystanie z oprogramowania komputera.

Cała dokumentacja komputera oraz instrukcje do gier są w języku angielskim.

Impresje osobiste

Podczas kilku tygodni używania komputera Compaq Presario 425 ani razu nie pojawiły się żadne przeszkody czy ograniczenia sprzętowe. Używałem go do rutynowych prac z procesorami tekstu, arkuszami kalkulacyjnymi, programami graficznymi i bazami danych. Nie przeprowadzałem żadnych wymyślnych testów ani badań, założyłem bowiem, że jest to sprzęt dla przeciętnego, chociaż wymagającego użytkownika. Compaq Presario może więc sprostać wszystkim wymaganiom stawianym komputerom serii 486.

Jakość komputera, jego cena i trzy (!!!) lata gwarancji stanowią o jego ogromnej atrakcyjności. Uważam, że jeżeli ktoś chce kupić dobry komputer, warto uzbierać jeszcze trochę pieniedzy na Compaq Presario 425.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200